New York
54°
Clear
6:57 am7:08 pm EDT
8mph
26%
30.4
WedThuFri
59°F
66°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

W Teksasie za aborcję grozi odtąd dożywocie

25.08.2022

Przeprowadzenie aborcji w amerykańskim stanie Teksas od czwartku jest przestępstwem karanym nawet dożywotnim więzieniem i grzywną w wysokości co najmniej 100 tys. dolarów. Nowe prawo stanowe przewiduje nieliczne odstępstwa w sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety.

Przepisy wchodzą w życie dwa miesiące po obaleniu przez Sąd Najwyższy USA wyroku w sprawie Roe przeciw Wade, którym w 1973 roku ustanowione zostało konstytucyjne prawo do aborcji w Stanach Zjednoczonych.

„Przeprowadzenie aborcji jest teraz przestępstwem drugiego stopnia zagrożonym karą dożywotniego więzienia i podlega karze cywilnej w wysokości co najmniej 100 tys. dolarów plus koszty sądowe” – wyjaśniła związana z ABC lokalna telewizja KVUE.

Nowe prawo aborcyjne w Teksasie zakazuje przerwania ciąży w zdecydowanej większości przypadków, poza sytuacjami, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ciężarnej kobiety. Wyjątków nie przewidziano dla sytuacji, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodczego stosunku seksualnego.

Według „Texas Tribune” ustawa zabrania ścigania ciężarnej pacjentki, która poddała się aborcji.

Teksańskie kliniki aborcyjne już wcześniej zaprzestały wykonywania zabiegu, obawiając się konsekwencji wynikających z prawa stanowego.

KVUE przytacza wypowiedź profesor prawa na Uniwersytecie Teksańskim w Austin Elizabeth Sepper. Niepokoi ją szczególnie los kobiet nieubezpieczonych lub korzystających z ubezpieczenia Medicaid dla ubogich w tym stanie. Jej obawy dotyczą też dużej części ludności stanu mieszkającej na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do lekarza jest utrudniony.

W czwartek bardziej restrykcyjne przepisy w sprawie aborcji wchodzą w życie także w stanach Idaho i Tennessee, a w piątek w Dakocie Północnej.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY