New York
50°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
14mph
56%
29.61
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

W Teksasie zatrzymano bojownika Hezbollahu. W drodze do Nowego Jorku chciał skonstruować bombę

18.03.2024

Na granicy USA-Meksyk w Teksasie doszło do zatrzymania libańskiego migranta, który – jak sam przyznał – planował skonstruować bombę w drodze do Nowego Jorku. Mężczyzna ujawnił ponadto, że należy do wspieranego przez Iran Hezbollahu.

W sobotę, 9 marca, 22-letni Basel Bassel Ebbadi został przechwycony przez Border Patrol 9 podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy w rejonie El Paso w Teksasie. Na pytanie, co robi w USA, odpowiedział, że „próbował skonstruować bombę”.

Później zeznał strażnikom, że „uciekł z Libanu i od Hezbollahu”, bo „nie chciał zabijać ludzi” – zgodnie z ICE. Ebbadi stwierdził, że „kiedy znajdziesz wewnątrz [organizacji – przyp. red.] już nigdy nie możesz odejść”.

Podczas rozmowy z agentami ICE 22-latek wyznał, że przez ostatnie 7 lat był szkolony przez libański Hezbollah. Według znanych agencji dokumentów, młody mężczyzna przez 4 lata pilnował jednego ze składów broni szyickiej bojówki.

Brak dokumentów Libańczyk tłumaczył „rozbojem”, do którego miało dojść w Kostaryce. Podróżując tranzytem przez ten kraj 22-latek miał zostać napadnięty przez uzbrojonego w nóż mężczyznę. Przyznał się przy tym do używania fałszywej tożsamości na terenie Szwecji, Ekwadoru i Panamy.

Ebbadi został umieszczony w izolatce i skierowany do rozmowy z Taktycznym Zespołem Reagowania na Terroryzm (TTRT) po wygłoszeniu pod adresem personelu „terrorystycznych gróźb”.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner