New York
48°
Sunny
6:56 am4:30 pm EST
7mph
52%
29.9
MonTueWed
52°F
48°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polonia

W Waszyngtonie uczczą pamięć powstańca i architekta prof. Kulskiego

25.10.2022

W rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie we wtorek odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci zmarłego w ub. roku Juliana E. Kulskiego, bohatera Powstania Warszawskiego i uznanego w USA architekta i działacza polonijnego.

Dorobek i życie Kulskiego będą wspominać ambasador Marek Magierowski oraz wdowa po profesorze, Catharine Kulski. Zostanie też pokazany film „Goliat. Zapomniany bohater” autorstwa Tomasza Sańprucha i Witolda Tabaki. Na wydarzenie organizowane przez Fundację Kulskich zaproszono m.in. przedstawicieli Polonii i osoby związane z jego działalnością.

Kulski był synem prezydenta okupowanej Warszawy z ramienia Polskiego Państwa Podziemnego Juliana Spitosława Kulskiego. Podczas wojny światowej już jako 12-latek brał udział w działaniach ZHP i Szarych Szeregach, a jako 15-latek – w Powstaniu Warszawskim, walcząc pod pseudonimem „Goliat”.

Po wojnie studiował architekturę w Oxfordzie i na amerykańskim Uniwersytecie Yale, stając się w USA cenionym architektem Banku Światowego, którego projekty realizowano w ponad 30 krajach. Był też ważnym działaczem Polonii, m.in. pełniąc funkcję dyrektora Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku oraz zakładając Fundację Kulskich, poświęconą m.in. wzmacnianiu relacji polsko-amerykańskich. Był też drugim Polakiem – po Tadeuszu Kościuszce – członkiem Towarzystwa Cyncynatów (Society of the Cincinnati), jednej z najstarszych i najbardziej elitarnych organizacji weteranów.

Wśród wielu odznaczeń, jakie otrzymał, ostatnim był Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, wręczony mu przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2017 r. (PAP)

Osk/wr/

Foto: interia.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY