New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
6mph
65%
30
TueWedThu
77°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Warto przeczytać

Warszawa: Kup choinkę w doniczce i daj drzewku drugie życie

13.12.2022

Warszawski ratusz zachęca, by kupując choinkę, wybrać drzewko w doniczce. W styczniu będzie je można oddać leśnikom, którzy posadzą je w lasach miejskich.

„Żywe świąteczne drzewko może posłużyć dłużej niż jeden sezon. Pod warunkiem, że będzie to choinka z korzeniami, kupiona w doniczce. Iglaki mogą później zyskać drugie życie; w domowym ogródku lub w warszawskich lasach” – przekonuje Jakub Leduchowski z służb prasowych ratusza. Dodając, że warszawscy leśnicy, podobnie jak w poprzednich latach, będą organizować zbiórki świątecznych drzewek.

Miasto udostępniło już terminy i lokalizacje zbiórek. 14 stycznia 2023 r. między godz. 10.00 a 14.00 pod Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 1A, a 21 stycznia, w tych samych godzinach, pod główną siedzibą Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170A.

Szanse na „drugie życie” w stołecznych lasach mogą dostać wyłącznie rodzime gatunki: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Dlatego kupując drzewko w doniczce, warto wziąć pod uwagę także ten aspekt. Egzotyczne iglaki można przesadzić po świętach tylko do własnego ogródka.

Leśnicy przypominają też, że drzewka trzeba trzymać w domu jak najkrócej – zwiększa to szanse na późniejsze przyjęcie się rośliny. Dlatego najlepiej jest przenieść choinkę na balkon tuż po świętach.

„Mieszkańcy, którzy jeszcze nie kupili świątecznego drzewka, nadal mogą to zrobić niemal w każdej dzielnicy. Miejsc, w których mogą być sprzedawane choinki, jest w Warszawie kilkadziesiąt” – tłumaczy Leduchowski. „Część z nich w wytyczonych pasach drogowych. Dzięki temu mieszkańcy mogą kupić świąteczne drzewko nawet przy okazji, np. wracając samochodem do domu” – dodaje.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner