New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
50%
29.98
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Publicystyka
Kultura
Polonia

“Warszawa – Miasto Nieugięte”

18.11.2023

„Warszawa – Miasto Nieugięte” to wyjątkowa okazja, aby odnaleźć, odbudować lub wzmocnić więź z odległą ojczyzną, przesiąknąć polską kulturą i przez ten krótki czas poczuć się jak w domu.

To miasto, ten kraj, który nigdy się nie poddał…

Mateusz Skrzyński

“Warszawa – Miasto Nieugięte” to wyjątkowa podróż do prawdy. My, Polacy, znani jesteśmy na całym świecie z dbałości o nasze dziedzictwo. Kultywujemy historię, wspominamy liczne wydarzenia z bogatej przeszłości naszego narodu, snujemyopowieści o czasach, ludziach i miejscach. W naszych sercach i umysłach kultura polska zajmuje ważny punkt. Dlatego warto znaleźć wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu zatytułowanym “Warszawa – Miasto Nieugięte/ Fearless City”.

NIEZWYKŁY KONCERT

Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka jest wyjątkową dziedziną sztuki, która potrafi poruszyć każdego. Na koncert złożą się piosenki nawiązujące do wielkiej historii stolicy Polski – Warszawy, prezentowane w unikatowych aranżacjach. W koncercie, który odbędzie się 19 listopada, o godz. 7:00 wiecz., w Centrum Polsko-Słowiańskim (177 Kent St, Brooklyn) wystąpią zarówno polscy, jak i amerykańscy wokaliści (m. in. Natalia Kawalec, Izabela Szafrańska, Jocelyn Winston, Khary Laurent), którzy w energetyzujących, atrakcyjnych muzycznie, i zupełnie nowych utworach przybliżą publiczności historię miłości, walki, bohaterstwa. Przedstawiony program muzyczny będzie opierać się na fragmentach wspomnień i poezji związanych z okresem okupacji Warszawy. Wszystkie piosenki i kompozycje instrumentalne, z drobnymi wyjątkami, zostaną wykonane w języku angielskim. Koncert będzie stanowić wyjątkową okazję dla wszystkich, aby odnaleźć, odbudować lub wzmocnić więź z odległą ojczyzną, przesiąknąć polską kulturą i przez ten krótki czas poczuć się jak w domu. Do udziału zachęcamy wszystkich – zarówno rodziny, grupy szkolne, pasjonatów historii, przyjaciół – wszyscy odnajdą coś wyjątkowego.

WYSTAWA WIELKOFORMATOWA

Zanim jednak oddacie się hipnotyzującym i poruszającym dźwiękom muzyki, w tym samym miejscu odbędzie się otwarcie wystawy wielkoformatowej, która opowie historię Warszawy podczas okupacji niemieckiej. Inauguracja nastąpi o godz. 6.00 wiecz., również w CP-S. Wystawa, krok po kroku, przeprowadzi odwiedzających przez cały okres okupacji, ukazując zarówno środowiska oporu, jak i skalę terroru niemieckiego oraz zniszczenia miasta. Wiele fragmentów ekspozycji poświęcone będzie bohaterstwu warszawiaków i oporowi w formie zarówno zbrojnej, jak i cywilnej.

FILM i ALBUM

Jednak moc atrakcji tego wieczoru nie ograniczy się do dwóch powyższych elementów. Wytrwali uczestnicy wieczoru doczekają się pasjonującego materiału filmowego „Warszawa – miasto bohaterów” i „Warszawa – miasto pamięci”, który ukaże wydarzenia, jakie miały miejsce w Warszawie podczas wojny i po niej. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymają dwujęzyczny album historyczny (polsko-angielski). Bogato ilustrowany i nowoczesny w swej formie album opowie o bohaterstwie Warszawy, przedstawiając przykładowe postaci z czasów okupacji. Będzie on również wzbogacony fragmentami wspomnień, wierszy, piosenek oraz ilustrowany artefaktami z tamtego okresu.

***

Wydarzenie „Warszawa – Miasto Nieugięte” jest realizowane przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych wraz z Polish American Congress, The Polish-Slavic Center i Instytut Adama Mickiewicza. Projekt jest dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner