New York
68°
Clear
5:28 am8:18 pm EDT
4mph
57%
29.82
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

„Washington Post”: Polska stała się nowym środkiem ciężkości w Europie

07.04.2023

Wojna na Ukrainie doprowadziła do geopolitycznych przesunięć w Europie, przemieszczając środek ciężkości NATO na wschód – pisze w piątek publicysta „Washington Post” Ishan Tharoor w analizie po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.

W artykule zatytułowanym „Jak Polska stała się nowym +środkiem ciężkości+ w Europie”, Tharoor zwraca uwagę na zacieśniające się stosunki Polski i Ukrainy oraz słowa wdzięczności dla roli Warszawy we wspieraniu Kijowa wyrażone przez Zełenskiego w środę w Polsce.

„Ale nie tylko Zełenski docenia tę pomoc. Przez ostatni rok, Polska wyłoniła się jako kluczowy bastion w konfrontacji Zachodu z Rosją” – pisze autor, zwracając przy tym uwagę na wzmacnianie inwestycji w obronę, dostawy Leopardów i MiG-ów na Ukrainę oraz ustanowienie stałego garnizonu amerykańskiej armii w Polsce. Dodaje, że wojna pokazała, że Polska miała rację w swojej postawie wobec Rosji, co przyznał w Warszawie prezydent Joe Biden.

„W rzeczy samej, wojna na Ukrainie doprowadziła do pewnego rodzaju geopolitycznego przesunięcia w Europie, przemieszczając +środek ciężkości NATO+ (…) poza tradycyjne filary we Francji i Niemczech, na wschód, do krajów takich jak Polska, jej bałtyccy sąsiedzi i inne kraje kiedyś leżące za Żelazną Kurtyną” – argumentuje Tharoor, powołując się na opinię ekspertki think tanku CEPA Chels Michty.

Jednocześnie autor odnotowuje, że rządzący starają się wykorzystać nową pozycję Polski i poczucie „moralnej wyższości” z powodu wojny na Ukrainie do krytyki Unii Europejskiej i jej postępowań w sprawie sporu o praworządność. Zwraca przy tym uwagę m.in. na wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Heidelbergu, w którym stwierdził, że obecny historyczny moment powinien zachwiać status quo i odwieść od pomysłów ściślejszej integracji i zrobienia z UE „superpaństwa”.

Tharoor notuje jednak, że jeśli w nadchodzących wyborach rząd PiS straci władzę, kurs Polski w sprawie wojny na Ukrainie prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Cytuje przy tym diagnozę brytyjskiego dziennikarza Neala Aschersona, który stwierdził, że „Putin mocno przytwierdził Polskę do Zachodu”, a jeśli jesienne wybory wygra opozycja, „więź ta będzie jeszcze mocniejsza”. (PAP)

osk/ adj/

Tagi Polska Europa

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner