New York
48°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
15mph
60%
29.6
SunMonTue
72°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Watykan: Nieobecność papieża Franciszka na Drodze Krzyżowej wywołała niepokój

30.03.2024

Niepokój w Rzymie wywołała nieobecność papieża Franciszka na Drodze Krzyżowej w Koloseum w Wielki Piątek. O tym, że papież nie przybędzie na nabożeństwo, poinformowano w chwili jego rozpoczęcia. Zapanowało poruszenie wśród tysięcy obecnych. Włoska prasa pisze o coraz bardziej kruchym zdrowiu papieża.

Wyrażane są nadzieje, że 87-letni Franciszek, zmagający się ostatnio z problemami zdrowotnymi, będzie przewodniczył dalszym uroczystościom Wielkiego Tygodnia i wielkanocnej niedzieli.

Watykan wytłumaczył jego nieobecność koniecznością „zachowania zdrowia” przed sobotnią mszą Wigilii Paschalnej, rozpoczynającą się w bazylice Świętego Piotra o godzinie 19.30. To najdłuższa liturgia w roku, będąca dużym wyzwaniem dla sił papieża, który jej przewodniczy.

Rano w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odbędzie się papieska msza na placu przed bazyliką watykańską. Po niej, w południe Franciszek wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

To najbardziej intensywne dni dla papieża, który od końca listopada z przerwami zmaga się z kolejnymi infekcjami układu oddechowego.

Wtedy z powodu stanu zapalnego w płucach nie pojechał do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ. W styczniu Franciszek przyznał, że ma zapalenie oskrzeli.

Od końca lutego miał problemy ze zdrowiem z powodu kolejnej infekcji. Wiele razy zrezygnował z odczytania tekstów przemówień podczas różnych audiencji.

W ostatnich dniach głos Franciszka poprawił się. W środę odczytał katechezę w czasie audiencji generalnej, a w Wielki Czwartek długą homilię podczas mszy w Watykanie. W dobrej formie był też na Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w rzymskim więzieniu dla kobiet.

Sobotnia włoska prasa pisze o coraz bardziej kruchym zdrowiu papieża. Dziennik „Il Messaggero” twierdzi, że jest zmęczony.

Nieoficjalnie doniesienia napływające z Watykanu wskazują, że papież, świadom swojego wieku i ograniczeń, jakie z niego wynikają, postanowił oszczędzać swoje siły. Odpowiedź, czy tak rzeczywiście jest, przyniesie Wielka Sobota.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner