New York
73°
Rain
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
92%
30.16
SunMonTue
90°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Watykan: Papież spotka się na szczycie G7 z Zełenskim, Bidenem i innymi przywódcami

13.06.2024

Papież Franciszek spotka się w piątek z prezydentami: Ukrainy – Wołodymyrem Zełenskim, USA – Joe Bidenem, Francji – Emmanuelem Macronem i innymi przywódcami; listę jego rozmówców na szczycie G7 w Apulii ogłosił w czwartek Watykan.

To będzie drugie spotkanie papieża z Zełenskim od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Widzieli się w Watykanie w maju zeszłego roku.

Franciszek jako pierwszy papież w historii weźmie udział w szczycie przywódców G7. Do miejsca obrad, Borgo Egnazia koło Brindisi, papież przybędzie około poludnia. Powita go premier Włoch Giorgia Meloni, przewodnicząca obradom szczytu.

Następnie Franciszek przeprowadzi rozmowy po kolei z dyrektor generalną Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, przywódcą Francji Emmanuelem Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau.

Po tych spotkaniach papież weźmie udział we wspólnej sesji w ramach G7, po której odbędzie drugą serię dwustronnych rozmów.

Rozmówcami Franciszka będą: prezydent Kenii William Samoei Ruto, premier Indii Narendra Modi, prezydenci: USA – Joe Biden, Brazylii – Luiz Inacio Lula da Silva, Turcji – Recep Tayyip Erdogan i Algierii – Abd al-Madżid Tabbun.

Wieczorem w piątek papież powróci do Watykanu.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner