New York
43°
Cloudy
6:39 am5:39 pm EST
0mph
88%
29.55
SatSunMon
41°F
41°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Ważna jest duchowa strona naszego życia

25.11.2023
Agata Skowrońska (z lewej) i Małgorzata Tambor, która prezentowała twórczość z recyklingu

Elżbieta Popławska

Największym dobrem, które seniorzy mogą znaleźć w ośrodkach przeznaczonych dla najstarszej grupy obywateli, jest przyjaźń. Catholic Charities Neighborhood Services Pete McGuinness, działający na Brooklynie, stanowi tego najlepszy przykład.

Ośrodek prowadzony przez charyzmatyczną Agatę Skowrońską zapewnia wyjątkowo radosną jesień życia naszym seniorom. Organizuje nie tylko ciekawe spotkania, lecz, co ważniejsze, pozwala swoim członkom realizować artystyczne marzenia. To dla nich w 2017 roku powstała galeria „The Garden of Art”. Gościła ona już wielu twórców, którym się wydawało, że nigdy nie będą mieć swojej prawdziwej wystawy.

Dyrektor Skowrońska głęboko wierzy, i to przekazuje, iż każdy wiek jest odpowiedni, aby tworzyć i spełniać marzenia. Pochwaliła się, że od początku powstania galerii odbywają się w niej wystawy prac Klubu Fotografika, działającego przy Pete McGuinness OAC, a także wystawa fotografii Klubu „Makro” ze szkoły Sienkiewicza, fotografie Maryli Pawełkiewicz, Małgorzaty Tambor oraz Bogdana Sawickiego. Prezentowane były prace grupy malarskiej działającej w ośrodku CCNS Pete McGuinness OAC, prowadzonej przez prof. Mariana Zacharowa, malarskie prace Grażyny Benkowskiej, prace wyszywanek z programu SuCASA, jak i twórczość niekonwencjonalna, taka jak tworzenie z recyklingu artystki i malarki Małgorzaty Tambor. Ostatnim gościem wystawiającym tu swoje prace był renomowany artysta Roman Kopczak. Roman, były architekt, na pierwszej ze swoich malarskich wystaw, w sierpniu br., pt. „Nowy Jork”, po mistrzowsku pokazał piękno nowojorskich mostów i historycznych budynków, na drugiej – w październiku – ukazał naturalne piękno kwiatów. I już zapowiedział trzecią wystawę w ośrodku, na którą złożą się prace olejne.

W listopadzie wyjątkowo oryginalne prace malarskie pt. „Złota Jesień” prezentuje, znana już w środowisku polonijno-amerykańskim malarka Stefania Cieszyńska (Ciesz). „Grafik mamy zapełniony” – podkreśla Agata Skowronska. I dodaje, że szczególnie ostatnio galeria cieszy się wielką popularnością. Prace w niej wystawiane obejrzeli również goście specjalni: radna dystryktu 50. Emily Gallager oraz radny dystryktu 33. Lincoln Restler. „Jestem bardzo dumna z moich podopiecznych i naszej galerii – mówi dyrektor Skowrońska. – Jak się okazuje, mamy wielu wspaniałych artystów, tych nieodkrytych, którzy mogą nareszcie cieszyć się ze swoich osiągnięć. Zachęcam wszystkich do pokazywania swojej twórczości w naszej galerii” I podkreśla: „Serwujemy posiłki dla potrzebujących, ale nie zapominamy o duchowej stronie naszego życia i radości, jaką ona przynosi. Zapraszamy więc na pyszne, domowe obiady i piękne wystawy”.

***

CCNS Pete McGuinness Older Adult Center, przy 715 Leonard Street, jest międzynarodowym klubem dla osób po 60-tce. Spełnia ważną rolę w życiu osób starszych. To ich drugi dom z ciepłą atmosferą i oddanym zespołem ośrodka, który mówi w kilku językach: polskim, angielskim, hiszpańskim i włoskim. Klub ma ponad 600 członków. Prawie 90 procent to osoby pochodzenia polskiego. W ośrodku prowadzone są zajęcia, takie jak: fitness, joga, medytacje, warsztaty fotograficzne, komputerowe, malarskie, ogrodnicze. Dodatkowo ośrodek organizuje koncerty, wystawy, seanse filmowe, wycieczki, zabawy taneczne oraz imprezy okolicznościowe. Seniorzy otrzymują tu domowe obiady i pomoc w rozwiązywaniu problemów socjalnych (tel. 718-383-1940).

ZDJĘCIA: ARCH. MCGUINNESS OLDER ADULT CENTER

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY