New York
48°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
4mph
41%
30.24
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

WAŻNY KOMUNIKAT DLA RODZICÓW UCZNIÓW SZKÓŁ PUBLICZNYCH W NYC

08.02.2023

Drodzy Rodzice!

Jako nauczyciel pracujący w ponad 50 nowojorskich szkołach publicznych z uczniami od P-K do 12 klasy oraz rodzic dwójki uczęszczającej do publicznej szkoły podstawowej, a także były członek rady CEC3, CCELL i CEC14 zachęcam was do wzięcia udziału w wyborach do rad edukacyjnych w dystryktach, do których uczęszczają wasze dzieci, w celu doskonalenia systemu oświaty publicznej.

Liczę na Państwa aktywny udział.

To wy jesteście solą dla tej ziemi. I to wy możecie zdecydować o tym, czy powstaną kolejne programy dwujęzyczne w szkołach publicznych. Będące najlepszym sposobem do osiągnięcia znakomitych wyników w nauce języka angielskiego, a zarazem języka polskiego.

Dlaczego system wciąż wymaga ulepszeń? Niestety, tylko nieliczni decydenci mieli realną szansę na pracę w szkole z dziećmi i młodzieżą. Większość nie ma doświadczenia z prowadzeniem zajęć w klasie; nie mają też dzieci w szkołach publicznych. Jak więc chcą zmienić szkoły? Czy oni wiedzą lepiej, co jest dobre dla naszych dzieci? Administracja uwielbia zaskakiwać decyzjami bez konsultacji z rodzicami. Czy to właściwy sposób? Nie sądzę. Ponadto Departament Edukacji nie komunikuje się z nami w języku polskim, robi to w 9 innych językach pomijając zupełnie bardzo liczną Polonię nowojorską. Musimy to zmienić.

Członkowie rad CEC zapewniają kanclerzowi Departamentu Edukacji (DOE) wiedzę o realnych potrzebach szkół. Niezależnie, kiedy lub w jakim trybie DOE zajmie się uchwałami podejmowanymi przez członków rad CEC, nie możemy tolerować, aby nas i nasze dzieci pomijano. W grupie będziemy silniejsi i zrobimy więcej. Wraz z dedykowanymi pedagogami zapewnimy dzieciom umiejętność czytania i pisania w obu językach, umiejętność krytycznego myślenia, rozwoju artystycznego i naukowego naszych dzieci oraz zadbamy o ich aktywność fizyczną. Z pasją i współczuciem. Połączeni i silniejsi jak nigdy dotąd! Jeśli my sami nie zadbamy o lepszą przyszłość naszych dzieci to kto? Nikt inny za nas tego nie zrobi!

Już teraz zalogujcie się do portalu NYC Schools Account i wypełnijcie zakładkę Apply for CCEC, poinformujcie społeczeństwo szkolne o waszym udziale w wyborach i zadbajcie, aby oddali na was głos. Do rady wybranych będzie 9 rodziców z największą liczną oddanych głosów, ale tylko jeden rodzic z danej szkoły. Wniosek należy wypełnić najpóźniej do 13 lutego br. Nie czekajcie do ostatniej chwili. Wypełnijcie formularz już dziś. Wraz z Fundacją Dobra Polska Szkoła wesprzemy was w kampanii informacyjnej.

dr Dariusz Zawiślak dariusz@multilingualnyc.org

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY