New York
39°
Partly Cloudy
7:07 am4:28 pm EST
4mph
70%
30.08
SatSunMon
55°F
61°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

We wtorek startują konsultacje u prezydenta ws. nowego rządu

24.10.2023

We wtorek rozpoczynają się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. W południe zaplanowano rozmowy z PiS, a później z KO. Prezydent zapowiedział, że będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę i obronność oraz o potencjalnych kandydatów na premiera.

Na wtorek i środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie na konsultacje. Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.

Na wtorek na godz. 12 zaplanowano spotkania z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, natomiast na godz. 14 konsultacje z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni. W środę prezydent spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni (godz. 11.00), KW Nowa Lewica (godz. 13.00) i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (godz. 15.00).

Prezydent zapowiedział w niedawnym wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność”, że komitety wyborcze będzie pytał m.in. o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę oraz obronność. Andrzej Duda zapowiedział też, że przedstawicieli komitetów zapyta o potencjalnych kandydatów na premiera, a także o to, czy ich zdaniem dysponują większością, która pozwalałaby im na przeforsowanie swojego kandydata na premiera.

Prezydent zaznaczył, że liczy, iż konsultacje będą przebiegać spokojnie. Wskazał, że jesteśmy dziś „w bardzo dobrym czasie konstytucyjnym” i nie widzi powodu, by przerywać obecną, trwającą do połowy listopada, kadencję Sejmu.

Andrzej Duda podkreślił też, że jeśli nowy rząd będzie chciał odejść od dotychczasowej polityki w zakresie inwestycji, budowania bezpieczeństwa Polski, czy obronności, to „na pewno będzie wchodził w dyskusję”. Zapewnił jednocześnie, że nie pozwoli na likwidację świadczeń społecznych.

autorka: Aleksandra Rebelińska reb/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00