New York
52°
Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
5mph
43%
30.06
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

WHO apeluje o pomoc w walce z cholerą w Afryce

03.03.2023

Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Afryce zaapelował o większe wsparcie dla państw kontynentu zmagających się z epidemią cholery – informuje w czwartek agencja AP. Choroba pojawiła się już w 12 krajach.

Należy przede wszystkim udzielać pomocy krajom, w których epidemia dopiero zaczęła się rozwijać – powiedział dr Patrick Otim odpowiadający w WHO za monitorowanie sytuacji.

Ostatnie przypadki wykryto w RPA, Tanzanii i Zimbabwe, ale najgorsza sytuacja panuje w Malawi, gdzie odnotowano już setki zachorowań – informuje AP. Sprzyjające epidemii warunki panują także na Madagaskarze, który został w tym roku dotknięty dwoma niszczącymi cyklonami.

Dotychczas do Kenii, Republiki Konga i Mozambiku skierowano już blisko 3,5 miliona dawek szczepionek – poinformował dyrektor Regionalny WHO Matszidiso Moeti.

Problemem jest jednak niedostatek szczepionek, wywołany zarówno wzrostem liczby przypadków choroby, jak niewielkim zainteresowaniem producentów. W końcu 2022 roku WHO zapowiedziała czasowe przejście z dwóch na jedną dawkę szczepionki.

Cholera jest chorobą niebezpieczną: u około 10 procent zakażonych występuje ostra biegunka i wymioty prowadzące do gwałtownego odwodnienia, a przy braku leczenia – do zgonu. Rozprzestrzenia się najczęściej przez skażoną bakteriami przecinkowca wodę. W XIX wieku cholera pojawiała się często również w Europie, ale jeszcze przed końcem stulecia zaczęła zanikać, m in. dzięki wodociągom.

WHO jest zdania, że ocieplenie klimatu będzie sprzyjać rozwojowi choroby – w wyższej temperaturze przecinkowce szybciej się rozmnażają. (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne