New York
43°
Sunny
7:01 am4:29 pm EST
5mph
41%
30.49
SatSunMon
59°F
45°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

WHO: Tej zimy życie milionów ludzi na Ukrainie będzie zagrożone

22.11.2022

Podczas nadchodzącej zimy życie milionów ludzi na Ukrainie będzie zagrożone – oświadczył w poniedziałek dr Hans Henri Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę. Jako przyczyny wskazał zniszczenia infrastruktury energetycznej i placówek ochrony zdrowia.

Na konferencji prasowej w Kijowie Kluge wskazał, że połowa infrastruktury energetycznej Ukrainy jest albo uszkodzona, albo zniszczona a 10 mln ludzi jest obecnie pozbawionych prądu. Tymczasem prognozy przewidują, że temperatura w niektórych rejonach Ukrainy może spaść nawet do minus 20 st. C.

Ponadto – jak powiedział Kluge – WHO udokumentowała od początku wojny 703 rosyjskie ataki na placówki ochrony zdrowia, takie jak szpitale i przychodnie.

„Mówiąc po prostu tej zimy w grę będzie wchodziło po prostu przeżycie” – powiedział Kluge. Dodał, że ukraiński system opieki zdrowotnej „stoi w obliczu najgorszych dni od początku wojny” a „najlepszym rozwiązaniem byłoby położenie kresu konfliktowi”.

Kluge wskazał, że rosyjskie ataki spowodowały, że setki szpitali i placówek ochrony zdrowia „nie są w pełni zdolne do funkcjonowania, brak jest paliwa, wody i elektryczności aby zaspokoić podstawowe potrzeby”.

Jako przykład podał sytuację w szpitalnych oddziałach położniczych, które potrzebują m. in. inkubatorów, banków krwi, lodówek a oddziały intensywnej opieki medycznej wentylatorów. „Do tego wszystkiego trzeba energii elektrycznej” – podkreślił.

WHO ocenia, że nawet ok. 3 mln osób na Ukrainie może opuścić swoje domy w poszukiwaniu ciepłych i bezpiecznych mieść schronienia.

Innym zagrożeniem jest wzrastająca liczba zachorowań na Covid-19. „W sytuacji niskiego wskaźnika zaszczepionych, nie mówiąc już o dawkach przypominających, miliony Ukraińców ma spadającą lub nie posiada w ogóle odporności na Covid” – powiedział Kluge.

W ub. tygodniu Rosja dokonała zmasowanego ataku na instalacje energetyczne i obiekty cywilne Ukrainy, jednego z najcięższych od początku wojny.

Zniszczenia dają o sobie coraz bardziej dotkliwie znać w miarę spadku temperatury i opadów śniegu. Pod śniegiem znalazł się m. in. Kijów i wiele innych miast. (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY