New York
73°
Rain
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
92%
30.16
SunMonTue
90°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

WHO: W Strefie Gazy 8 tys. dzieci poniżej piątego roku życia leczono z powodu niedożywienia

13.06.2024

Z powodu ostrego kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy ponad 8 tys. palestyńskich dzieci poniżej piątego roku życia było leczonych do tej pory z powodu niedożywienia – poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 28 zmarło.

Na konferencji prasowej w Genewie szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że znaczna część ludności Strefy Gazy stoi obecnie w obliczu katastrofalnego braku żywności i warunków bliskich głodu.

„Mimo doniesień o wzroście dostaw żywności, obecnie nie ma dowodów na to, że najbardziej potrzebujący otrzymują żywność w wystarczającej ilości i jakości” – zaznaczył Tedros.

„U ponad 8 000 dzieci poniżej piątego roku życia zdiagnozowano i leczono ostre niedożywienie, w tym 1600 dzieci cierpiało na poważne ostre niedożywienie” – podkreślił szef WHO i dodał, że ciężkie, ostre niedożywienie często wiąże się z powikłaniami medycznymi i jest główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności wśród dzieci w Gazie.

Tedros zwrócił uwagę, że ze względu na skrajnie niebezpieczną sytuację obecnie w Strefie Gazy mogą działać tylko dwa ośrodki stabilizacji dla poważnie niedożywionych pacjentów. „Nasza niezdolność do bezpiecznego świadczenia usług zdrowotnych w połączeniu z brakiem czystej wody i urządzeń sanitarnych znacznie zwiększa ryzyko niedożywienia dzieci” – powiedział.

„Zanotowano już 32 zgony spowodowane niedożywieniem, w tym 28 wśród dzieci poniżej piątego roku życia” – podsumował szef WHO.

Katastrofalna sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest skutkiem wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy, rozpoczętej atakiem tej palestyńskiej organizacji terrorystycznej na Izrael 7 października 2023 roku.(PAP)

zm/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner