New York
72°
Rain Shower
5:45 am8:20 pm EDT
6mph
94%
29.97
WedThuFri
82°F
84°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Wiceszef MSZ: Polacy rozsiani po całym świecie przyczyniali się do lepszej przyszłości Polski

11.11.2022

Polacy rozsiani po całym świecie przyczyniali się do lepszej przyszłości społeczności międzynarodowej i Polski – podkreślił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w przesłaniu do Polonii i Polaków za granicami kraju. Zachęcał też do akcji z okazji Święta Niepodległości – wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

„Pamięć i tożsamość są nieodzowne w teraźniejszości i przyszłości narodu. Tylko dzięki nim można budować nowoczesny patriotyzm, działać na rzecz rozwoju państwowego, narodowego, społecznego” – zaznaczył wiceminister, który zajmuje się w MSZ sprawami Polonii i Polaków za granicą.

Jak napisał, „niekłamany podziw budzi umiejętność, z jaką środowiska polonijne potrafią dawać wkład w rozwój swych krajów zamieszkania nie tracąc jednocześnie poczucia łączności z krajem pochodzenia swojego lub swoich przodków”. „Polacy rozsiani po całym świecie byli i są naukowcami, lekarzami, architektami, inżynierami. Działając na rzecz lepszej przyszłości swoich nowych ojczyzn przyczyniali się do lepszej przyszłości całej społeczności międzynarodowej i Polski” – podkreślił.

Wiceminister wskazał też na działania MSZ, które „od kilku lat stara się upamiętniać takie osoby i przekazywać wiedzę o nich poprzez przedsięwzięcie +Polacy światu+”. „Etiudy filmowe, publikacje książkowe, wystawy, kalendarze; wykorzystujemy różne kanały komunikacji, aby upowszechniać dokonania tych zasłużonych ludzi w jak najszerszych kręgach społecznych” – przypomniał.

Wawrzyk podkreślił, że państwo polskie konsekwentnie wspiera działania i aktywność Polonii i Polaków za granicą „zarówno w dobrych czasach jak i w tych trudnych, z którymi mierzymy się dzisiaj”.

„Rząd RP wspomaga i finansuje przedsięwzięcia służące nie tylko zachowaniu materialnej spuścizny i dorobku polskiej emigracji, ale także budujące postawy solidarności, społecznikostwa, profesjonalizmu, przedsiębiorczości” – napisał.

Odnosząc się do wojny w Ukrainie wiceszef MSZ podkreślił, iż „bezprawna napaść na naszych ukraińskich sąsiadów i przyjaciół przywołuje refleksję, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze, że trzeba je pielęgnować i szanować”.

„Dzisiaj jeszcze bardziej niż w poprzednich latach potrzebne jest zjednoczenie wokół spraw polskich. Niezbędna jest jedność Polaków w Polsce i poza jej granicami” – przekonywał.

Według niego, „Polacy zdali egzamin solidarności z Ukraińcami, okazując bezprecedensową pomoc tym, którzy nasz kraj wybrali na bezpieczne schronienie dla swoich dzieci”. „Moje myśli i słowa podziękowania kieruję także do Polaków z Ukrainy, którzy potrafili w godzinie próby okazać postawę obywatelską i prospołeczną. Nie rezygnując ze swej polskiej tożsamości podjęli one wszelkie konieczne działania na rzecz obrony swojego kraju i pomocy jego poszkodowanym obywatelom” – czytamy w przesłaniu.

Wawrzyk zachęcił też wszystkich rodaków poza granicami kraju do wzięcia udziału w akcji polegającej na wspólnym śpiewaniu hymnu państwowego 11 listopada o godz. 12.00 czasu polskiego.

„Zdjęciem czy filmikiem z nagraniem warto podzielić się w mediach społecznościowych używając hashtagu #niepodlegladohymnu! oraz #Polska. Niech Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi na całym świecie tego dnia, jednocząc nas wszystkich pod biało-czerwoną flagą” – napisał.

(PAP)

rud/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner