New York
48°
Clear
6:55 am7:09 pm EDT
7mph
34%
30.41
ThuFriSat
64°F
55°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Wielka Brytania: Gitarzysta Queen otrzymał tytuł szlachecki od króla

15.03.2023

Brian May, gitarzysta brytyjskiego zespołu Queen, otrzymał z rąk króla Karola III tytuł szlachecki ze względu na zasługi dla muzyki i działalność charytatywną. Zapowiedział przy tej okazji, że zespół może w tym roku wyruszyć w trasę koncertową.

„Jestem bardzo szczęśliwy, uśmiechnięty od ucha do ucha, szczególnie dlatego, że był to król, który wiele znaczy” – powiedział po wtorkowej uroczystości w Pałacu Buckingham gitarzysta Queen. Ujawnił, że monarcha, nawiązując do tego, że obaj są w podobnym wieku, zażartował, czy kolana Maya wytrzymają tę część ceremonii, w której obdarowywany tytułem szlacheckim klęczy, na co muzyk odparł: „Tak, ledwo”. May ma 75 lat, zaś Karol III jest o rok młodszy.

Dla Maya nie była to pierwsza wizyta w Pałacu Buckingham – w 2002 r. w czasie koncertu z okazji 50-lecia panowania królowej Elżbiety II stojąc na dachu pałacu odegrał gitarową wersję brytyjskiego hymnu „God Save The Queen”, zaś w zeszłym roku jednym z najsłynniejszych utworów swojej macierzystej grupy, „We Will Rock You”, zaczął koncert z okazji Platynowego Jubileuszu monarchini.

Brian May, który w 2020 r. miał arak serca, powiedział, że jest już w dobrej kondycji i grupa myśli o wyruszeniu w tym roku w trasę koncertową. Zespół Queen, który obecnie wraz z Mayem tworzy perkusista Roger Taylor, od 2011 r. koncertuje z amerykańskim wokalistą Adamem Lambertem. (PAP)

bjn/ kgod/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY