New York
52°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
3mph
91%
29.77
ThuFriSat
43°F
48°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Polonia

Wierni polskim tradycjom

31.01.2024
Uczennice polskiej szkoły śpiewają kolędę. Towarzyszy im dyrektorka Urszula Góra

Janusz M. Szlechta

W niedzielnej mszy świętej, która odprawiana jest o godzinie 11:00 w St. Casimir’s Polish R.C. Church w Newarku, NJ, zawsze uczestniczy wielu rodaków. W niedzielę, 14 stycznia, przybyło jeszcze więcej. Po uroczystej mszy, którą odprawił proboszcz Andrzej Ostaszewski, wspólnie z księdzem Stanisławem Wałęgą, udali się na Christmas Luncheon, czyli tradycyjny Opłatek Parafialny.

Ksiądz Andrzej Ostaszewski i Urszula Góra witają gości. Pierwszy z lewej, z kropidłem, ksiądz Władysław Wiktorek, a drugi z lewej DJ Leszek Daszykowski

To utrzymane w duchu świątecznym spotkanie odbyło się w budynku obok kościoła św. Kazimierza Królewicza. Przy stołach zasiadło 200 osób. Byli wśród nich członkowie chóru Aria. Uczestników tego szczególnego spotkania powitali: ksiądz proboszcz Andrzej Ostaszewski i Urszula Góra – dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Kazimierza Królewicza. Złożyli serdeczne życzenia dobrego 2024 roku, pełnego wiary, nadziei i miłości. Ksiądz Władysław Wiktorek przeszedł po sali i pokropił uczestników spotkania święconą wodą, a także opłatki i czekający gorący posiłek. A potem nastąpił najważniejszy moment tego spotkania – dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Życzeniom towarzyszyły uściski i uśmiechy. Po takiej dawce życzliwości rok, który już się rozpoczął, powinien być dla wszystkich dobry.

Janusz Mięsak łamie się opłatkiem z wnuczką i zięciem Ryszardem

No a potem przyszedł czas na pyszny, świąteczny, jak najbardziej polski obiad. Grupa pań sprawnie nakładała na talerze wszystko to, czego goście sobie życzyli: pierogi, kurczaki, wołowinę, różne sałatki, ciasta. Przy drugim stoisku, obok sceny, można było nalać sobie kawę, herbatę, a także lampkę wina czy drineczka z whisky. Była też okazja, aby porozmawiać w dobrym towarzystwie.

Aby podtrzymać tę świąteczną atmosferę, dwie panie – Jadwiga Kubik i Helena Kuczek – wspólnie z księdzem Andrzejem zaśpiewały kilka kolęd, a jako pierwszą „Chrystus Pan, Boży Syn”. Ksiądz Andrzej Ostaszewski też pokazał, że potrafi świetnie śpiewać i zaśpiewał po angielsku kolędę „There was Jesus”. Oczywiście w towarzystwie obu pań. O stronę muzyczną zadbał DJ Leszek Daszykowski. Do solistów dołączali siedzący przy stołach i w pewnym momencie poczuliśmy się jak w naszym domu w Polsce podczas świąt Bożego Narodzenia.

2. Helena Kuczek (pierwsza z lewej) i Jadwiga Kubik śpiewają kolędy

Był też kolejny miły akcent. Kazimierz Pazdan, prezes Komitetu Parady Pułaskiego przy parafii św. Kazimierza, przedstawił tegorocznego marszałka parady. Dywizję Newarku 5 Aleją na Manhattanie poprowadzi Jacek Śliwa – oddany parafianin, człowiek wielkiego serca, absolwent szkoły muzycznej. Kazimierz Pazdan stwierdził, że jest to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Zapowiedział, że 20 kwietnia odbędzie się uroczyste szarfowanie nowego marszałka. Jacek Śliwa podziękował za wybór i już zaprosił do wspólnego maszerowania 5 Aleją w pierwszą niedzielę października.

A potem kilkunastu uczniów i uczennic usiadło bądź stanęło przed sceną i również zaśpiewali kilka kolęd.

Był też, niestety, smutny moment – pożegnanie pani Heleny Kuczek. „Ponad 20 lat była solistką w kościele. Była też odpowiedzialna za oprawę muzyczną uroczystości parafialnych, a także ślubów i pogrzebów. Pracowała w sekretariacie parafii – przypomniała uczestnikom spotkania Urszula Góra, dyrektorka szkoły. – Była nauczycielką w szkole katolickiej, która działała przy parafii. Uczyła też uczniów klasy 6 w naszej polskiej szkole. Na emeryturę wyjeżdża do Polski. Swoją pracą i sercem zostawiła po sobie piękne ślady. Na pewno jej nie zapomnimy” – podkreśliła.

Kazimierz Pazdan (w środku) przedstawia Jacka Śliwę – marszałka Parady Pułaskiego 2024 oddziału w Newarku; pierwszy z lewej – ks. Andrzej Ostaszewski

Serdecznie podziękował jej za lata spędzone w parafii ksiądz proboszcz Andrzej Ostaszewski. Wiele osób również dziękowało pani Helenie i życzyło jej wszystkiego co dobre podczas pobytu w Polsce, no i ściskało na pożegnanie. A wszyscy uczestnicy spotkania powstali i zaśpiewali jej „Sto lat”.

Dodatkową atrakcją tego szczególnego spotkania była loteria, na której do wygrania było wiele atrakcyjnych nagród. Pierwszą nagrodę – kosz ze słodyczami – odebrała Nicole Kuczyński, uczennica klasy 4 w polskiej szkole.

„Takie spotkania organizujemy wspólnymi siłami, wielu parafian się angażuje. Są panie odpowiedzialne za przygotowanie jedzenia, za przygotowanie sali i dekoracji. Jest to wspólna praca – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Urszula Góra. – I to jest piękne, że potrafimy się zjednoczyć. Jest to potrzebne dla parafii, dla dobra wspólnego. Każdy staje na wysokości zadania i potrafi podzielić się swoimi talentami. Było wszystko, co na takim spotkaniu być powinno: wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń, a także wspaniałe jedzenie. Obchodzimy w tym roku 60. rocznicę działalności Polskiej Szkoły im. św. Kazimierza Królewicza. Z tej okazji zapraszamy 27 stycznia na Bal Dworski” – dodała dyrektorka szkoły.

ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY