New York
39°
Cloudy
7:00 am5:19 pm EST
2mph
70%
29.96
TueWedThu
45°F
52°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Wigilia w Rockland County

24.12.2022
Dzieci czekają na Świętego Mikołaja ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Spotkanie wigilijne Polsko-Amerykańskiego Kulturalnego Stowarzyszenia (PACA) w Rockland County odbyło się w niedzielę, 11 grudnia, w kawiarni przy kościele św. Antoniego w Nanuet, w stanie Nowy Jork.

Elżbieta Popławska

Spotkanie wigilijne Polsko-Amerykańskiego Kulturalnego Stowarzyszenia (PACA) w Rockland County odbyło się w niedzielę, 11 grudnia, w kawiarni przy kościele św. Antoniego w Nanuet, w stanie Nowy Jork.

Na zdjęciu od lewej: Maggie Page, Anna Walentowicz, Zosia Rębisz, Marzena Świętek, Jadwiga Kopala 

Na spotkaniu pojawiły się trzypokoleniowe rodziny, dziadkowie, rodzice i najmłodsi uczestnicy, być może przyszli członkowie PACA. Przybyli również dostojni goście, a wśród nich Jadwiga Kopala – Marszałek Parady Pułaskiego 2020-21, od 30 lat współpracująca z Polonią i Komitetem Parady Pułaskiego wraz z mężem Stanisławem oraz Anna i Piotr Walentowicz – wieloletni członkowie tej organizacji.

Od lewej: prezes Aleksander Rębisz, Jr. Marszałek Sebastian Śliwecki, Miss Polonia: Maja Cios, Oliwia Bednarski i Kristina Brooks
oraz Marszałek Rockland County Wojciech Świętek

Tradycyjnie Wigilię rozpoczęto modlitwą, którą poprowadził zaproszony przez organizatorów uroczystości ks. Joseph J. Deponai. Następnie prezes PACA Aleksander Rębisz przywitał z radością grupę członków, która reprezentowała PACA na 85 Paradzie Pułaskiego na czele z Wojciechem Świętkiem – Marszałkiem Rockland County, Jr Marszałkiem – Sebastianem Śliweckim. Na spotkanie przybyły także Miss Polonia Oliwia Bednarski oraz Maja Cios, Laura Such i Kristina Brooks.

Rodzina Lisieckich zadbała o stronę muzyczną spotkania: Sławomir – akordeon, Andrzej – bęben, Józio – kontrabas, Cecylia – skrzypce
i śpiew, Marcelina – skrzypce i śpiew

Po wspólnej modlitwie prezes Rębisz zaprosił wszystkich zgromadzonych do przełamania się opłatkiem. Jak podkreślił w swojej mowie, tradycja dzielenia się opłatkiem jest najmilszym polskim zwyczajem kultywowanym przy wspólnym stole. 

A następnie złożył życzenia: „W imieniu Zarządu PACA życzę Polonii Wesołych Świąt, a nadchodzący Nowy Rok niech będzie kolejnym rokiem życia z pasją, czasem pomyślności, serdeczności i międzyludzkiej życzliwości”.

Przy stole od lewej: Irena i Leopold Kawalec, Anna i Władysław Pogorzelski, Katarzyna Kanburiyan

Wieczór tego dnia uświetnił występ umuzykalnionej rodziny Lisiecki z Pensylwanii, w składzie Sławomir – akordeon, Andrzej – bęben, Józio – kontrabas, Cecylia – skrzypce i Marcelina – skrzypce. Muzycy nie tylko stworzyli wyjątkową, świąteczną oprawę muzyczną, ale także zachęcili do wspólnego kolędowania. Każdy uczestnik otrzymał mały śpiewnik z kolędami.

W tak magicznej, świątecznej atmosferze podano tradycyjne, staropolskie, domowej roboty potrawy wigilijne, a wśród nich: pierogi, kapustę z grzybami, wszystkie odmiany ryb, ziemniaki, pieczywo, owoce i słodkości. Był też czas na rozmowy i wspomnienia.

Wspólne śpiewanie kolęd: z przodu Stanisław i Jadzia Kopala, za stołem od lewej: Aleksander Rębisz, Zofia Rębisz, Ligia Kuzmicka -Bus, Renata Cios

Najradośniejszą jednak niespodzianką dla dzieci było przybycie Mikołaja z workiem prezentów. Uśmiech i radość maluchów były największym podziękowaniem dla Mikołaja, rodziców, a także organizatorów tego wyjątkowego wigilijnego spotkania.

Lara Kraeger ze Świętrym Mikołajem i elfem

Polsko-Amerykańskie Kulturalne Stowarzyszenie (PACA) w Rockland County od lat cieszy się ogromnym uznaniem w polonijnym środowisku Nowego Jorku. Jest przykładem rodzinnej działalności i współpracy w lokalnym środowisku i w organizacji, a państwo Zofia i Aleksander Rębiszowie są tego najlepszym przykładem. Kiedy skończyła się kadencja Zofii Rębisz członkowie wybrali na kolejnego prezesa Aleksandra Rębisz, który przez te wszystkie lata był czynnie pomagającym członkiem. Państwo Rębiszowie wspierani byli przez córkę Polę z rodziną i syna Severyna z rodziną. PACA może pochwalić się wieloma takimi rodzinami, które chętnie angażują się w społeczną pracę, wspierają organizację i tym samym Polonię. Wśród nich są Marzena i Wojciech Świętek, Aneta i Piotr Bednarski z Oliwią i Damianem, Ewa i Tomasz Sztaba z córką, Marzanna i Jarosław Bożek czy Józef Strzałka.

DO SIEGO ROKU!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY