Od wielu lat Polonia of Long Island, największa polonijna organizacja na wyspie, organizuje dla dzieci i ich rodziców wigilijne śniadanie i spotkanie z Mikołajem. W tym roku spotkanie odbyło się w niedzielę, 11 grudnia.
Elżbieta Popławska
Zarząd Organizacji Polonia of Long Island słynie z perfekcyjnego przygotowania polonijnych uroczystości, które cieszą się dużym zainteresowaniem w polsko-amerykańskim środowisku. Tegoroczne spotkanie z Mikołajem odbyło się w jednej ze sal w oddziale Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Copiague. Salę pięknie udekorowały Urszula Brożek – prezes organizacji i Marta Wesołowski – wiceprezes wraz z członkami zarządu w składzie: Jolanta Sykora – Sygnarowicz, Elżbieta Jaworska, Elżbieta Popławska, Małgorzata Pawełko, Małgorzata Zelkowski i Agnieszka Kapelewska. W przygotowaniach do wigilijnego śniadania z Mikołajem pomagali także Arek Szczypior, który wcielił się w postać Mikołaja, Mirosław Bąk, Sara i Sonia Bąk, a o pyszności zadbała Crumbs Bakery.
Tradycyjnie, jak to dawniej w polskich domach bywało, na gości czekały elegancko nakryte stoły, półmiski ze świątecznymi smakołykami i pięknie ozdobiona choinka. W tle można było usłyszeć świąteczną muzykę, która przypominała o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.
Na spotkanie z Mikołajem przybyło wiele polonijnych rodzin ze swoimi dziećmi. Marta Wesołowski witając gości przypomniała o świątecznej tradycji św. Mikołaja, czyli nie tylko o otrzymywaniu prezentów, ale również o dzieleniu się z potrzebującymi. Organizacja Polonia of Long Island kontynuuje świąteczną tradycję „Zostań św. Mikołajem” i systematycznie zbiera różne potrzebne rzeczy dla potrzebujących. Również w tym roku nie zabrakło podarunków od przybyłych rodzin. Zebrane dary w najbliższym czasie zostaną wysłane do Polski dla seniorów i dzieci do domu dziecka.
W oczekiwaniu na przybycie świętego Mikołaja czas dzieciom wypełniła zabawa pod kierunkiem wyjątkowych liderek, czyli Marty Wesołowskiej i Uli Brożek. Dzieci nie tylko skupiły się na pracach plastycznych, ale także tańczyły i śpiewały i właśnie ten ich śpiew usłyszał święty Mikołaj, który nieco spóźniony przybył na spotkanie z najmłodszymi. Oczywiście Mikołaj pojawił się z workiem pełnym prezentów i każde dziecko otrzymało świąteczną niespodziankę. Radościom nie było końca.
Organizacja Polish Friends of Copiague powstała w 1994 roku z inicjatywy niewielkiej grupy Polaków – państwa Zimnochów, Składanków, Makarewiczów, Mikuckich, Karwowskich, Jolanty Lipskiej i ks. Romana Karpiela. Od początku swego istnienia dążyła do utrzymania tradycji i kultury polskiej, języka polskiego, a tym samym do jednoczenia Polonii, ukazania jej siły i prestiżu w amerykańskim środowisku. W roku 2012 organizacja zmieniła nazwę na Polonia of Long Island, Inc., aby zwiększyć zasięg działania na inne okolice z Long Island. Organizacja liczy około 2500 członków.