New York
52°
Clear
6:58 am5:21 pm EST
7mph
36%
30.26
ThuFriSat
54°F
55°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Wigilijne śniadanie z Mikołajem w Copiague na Long Island

24.12.2022
Mikołaj rozmawia z dziećmi i Martą Wesołowski o mijającym 2022 roku ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA/NOWY DZIENNIK

Od wielu lat Polonia of Long Island, największa polonijna organizacja na wyspie, organizuje dla dzieci i ich rodziców wigilijne śniadanie i spotkanie z Mikołajem. W tym roku spotkanie odbyło się w niedzielę, 11 grudnia.

Elżbieta Popławska

Zarząd Organizacji Polonia of Long Island słynie z perfekcyjnego przygotowania polonijnych uroczystości, które cieszą się dużym zainteresowaniem w polsko-amerykańskim środowisku. Tegoroczne spotkanie z Mikołajem odbyło się w jednej ze sal w oddziale Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Copiague. Salę pięknie udekorowały Urszula Brożek – prezes organizacji i Marta Wesołowski – wiceprezes wraz z członkami zarządu w składzie: Jolanta Sykora – Sygnarowicz, Elżbieta Jaworska, Elżbieta Popławska, Małgorzata Pawełko, Małgorzata Zelkowski i Agnieszka Kapelewska. W przygotowaniach do wigilijnego śniadania z Mikołajem pomagali także Arek Szczypior, który wcielił się w postać Mikołaja, Mirosław Bąk, Sara i Sonia Bąk, a o pyszności zadbała Crumbs Bakery.

Członkinie Zarządu (od lewej): Ula Brożek, Marta Wesołowski, dr Jolanta Sygnarowicz, Małgorzata Zelkowski,
Agnieszka Kapelewska, Elżbieta Jaworska

Tradycyjnie, jak to dawniej w polskich domach bywało, na gości czekały elegancko nakryte stoły, półmiski ze świątecznymi smakołykami i pięknie ozdobiona choinka. W tle można było usłyszeć świąteczną muzykę, która przypominała o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.

W oczekiwaniu na Mikołaja dzieci tańczą wspólnie z Martą Wesołowski i Ulą Brożek

Na spotkanie z Mikołajem przybyło wiele polonijnych rodzin ze swoimi dziećmi. Marta Wesołowski witając gości przypomniała o świątecznej tradycji św. Mikołaja, czyli nie tylko o otrzymywaniu prezentów, ale również o dzieleniu się z potrzebującymi. Organizacja Polonia of Long Island kontynuuje świąteczną tradycję „Zostań św. Mikołajem” i systematycznie zbiera różne potrzebne rzeczy dla potrzebujących. Również w tym roku nie zabrakło podarunków od przybyłych rodzin. Zebrane dary w najbliższym czasie zostaną wysłane do Polski dla seniorów i dzieci do domu dziecka.

Każde dziecko miało sesję zdjęciową z Mikołajem

W oczekiwaniu na przybycie świętego Mikołaja czas dzieciom wypełniła zabawa pod kierunkiem wyjątkowych liderek, czyli Marty Wesołowskiej i Uli Brożek. Dzieci nie tylko skupiły się na pracach plastycznych, ale także tańczyły i śpiewały i właśnie ten ich śpiew usłyszał święty Mikołaj, który nieco spóźniony przybył na spotkanie z najmłodszymi. Oczywiście Mikołaj pojawił się z workiem pełnym prezentów i każde dziecko otrzymało świąteczną niespodziankę. Radościom nie było końca.

Zabawy plastyczne pod kierunkiem Sary i Sonii Bąk, które od najmłodszych lat wspomagają swoją mamę Ulę Brożek w pracy charytatywnej dla Polonii of Long Island

Organizacja Polish Friends of Copiague powstała w 1994 roku z inicjatywy niewielkiej grupy Polaków – państwa Zimnochów, Składanków, Makarewiczów, Mikuckich, Karwowskich, Jolanty Lipskiej i ks. Romana Karpiela. Od początku swego istnienia dążyła do utrzymania tradycji i kultury polskiej, języka polskiego, a tym samym do jednoczenia Polonii, ukazania jej siły i prestiżu w amerykańskim środowisku. W roku 2012 organizacja zmieniła nazwę na Polonia of Long Island, Inc., aby zwiększyć zasięg działania na inne okolice z Long Island. Organizacja liczy około 2500 członków.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY