New York
50°
Partly Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
4mph
36%
30.09
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Wirusolog: Lek Paxlovid na COVID-19 powinien być za rozsądną cenę powszechnie dostępny w aptece

14.03.2023

Lek Paxlovid na COVID-19 powinien być za rozsądną cenę powszechnie dostępny w aptece. Obecnie trudno go znaleźć, a jeśli już jest, to kosztuje blisko 6 tys. zł – powiedziała PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Jej zdaniem wiele hospitalizacji i zgonów można by dzięki temu uniknąć.

Ekspertka została poproszona o odniesienie się do informacji Ministerstwa Zdrowia o obecnym szczycie wiosennej fali koronawirusa. Zauważyła, że znajdujemy się w o wiele lepszej sytuacji niż w poprzednich falach zachorowań ze względu na dostępność szczepionek i nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19.

„Niestety obserwujemy w tej chwili wzrost zgonów, co jest pokłosiem wcześniejszych zakażeń. Dynamika zakażeń rzeczywiście spadła, ale współczynnik reprodukcji wirusa wciąż wynosi powyżej jednego, oznacza, że liczba zgonów będzie w najbliższych dniach wzrastać. Nie pora mówić jeszcze o wygaszaniu tej fali koronawirusa, chociaż wygląda na to, że szczyt jest blisko” – oceniła prof. Szuster-Ciesielska.

Z informacji resortu zdrowia wynika, że w środę wykryto ponad 3,4 tys. nowych przypadków zachorowań na 9,9 tys. wykonanych testów. „30-procentowy odsetek pozytywnych testów to jest bardzo dużo. Według WHO bezpieczną granicą jest 5 proc., bo wskazuje na to, że w pełni monitorujemy sytuację epidemiczną” – wyjaśniła wirusolog.

Nawiązując do wzrastającej liczby zgonów z powodu COVID-19, zwróciła uwagę na problem w dostępie do najbardziej skutecznego leku na COVID dla polskich pacjentów.

„Paxlovid powinien być powszechnie dostępny w aptece za rozsądną cenę. Obecnie trudno go znaleźć, a jeśli już jest, to kosztuje blisko 6 tys. zł. Uważam, że zwykłego Kowalskiego na to nie stać” – poinformowała prof. Szuster-Ciesielska.

Jej zdaniem wiele hospitalizacji i zgonów można by uniknąć, gdyby ten lek był powszechnie dostępny za niewielką opłatą.

„Celem polityki zdrowotnej jest zapobieganie ciężkiej chorobie COVID-19 i zgonom. Same szczepionki nie wystarczą, tym bardziej że ich skuteczność z czasem słabnie. Dlatego należy szeroko udostępnić skuteczny i tani lek, aby osoby najbardziej narażone na powikłania mogły ich uniknąć” – dodała ekspertka.

Przypomniała, że paxlovid przeznaczony jest dla osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Wskazała na jego wysoką skuteczność – ok. 90 proc. redukcji ryzyka zgonu, pod warunkiem że zostanie podany do 5 dni od pojawienia się pierwszych objawów.

„W Stanach Zjednoczonych dla osób ubezpieczonych jest bezpłatny. W Niemczech jego cena oscyluje w cenie obiadu, u nas kosztuje blisko 6 tys. zł, co jest opłatą zaporową dla większości chorych. Wiem, że niektórzy biorą sprawę we własne ręce i proszą o pomoc znajomych czy rodzinę w Niemczech” – przekazała prof. Szuster-Ciesielska.

Ministerstwo Zdrowia, pytane przez PAP o kwestię refundacji paxlovidu wskazało, że zgodnie z ustawą refundacyjną to podmiot odpowiedzialny (producent, importer leku) składa wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy wyrobu medycznego.

MZ przekazało PAP, że 24 lutego 2023 r. firma Pfizer Polska Sp. z o.o. złożyła wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku Paxlovid (nirmatrelvirum + ritonavirum) w ramach refundacji aptecznej. Wniosek jest oceniany.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska odniosła się też do zasadności podawania piątej dawki szczepionki przeciw COVID-9.

„Uważam, że najlepszą opcją byłaby danie możliwości zaszczepienia piątą dawką wszystkim tym osobom, u których minęło 6 miesięcy od ostatniego szczepienia” – stwierdziła prof. Szuster-Ciesielska, zastrzegając, że w przypadku wyboru innego wariantu przez MZ, powinno się udostępnić te szczepionki chociaż osobom powyżej 50. roku życia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w środę, że decyzja, co z piątą dawką szczepionki przeciw COVID-19, będzie podjęta prawdopodobnie w najbliższych dwóch tygodniach. Poinformował, że trwa analiza sposobów podejścia do tej kwestii w innych krajach. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ ktl/ joz/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne