New York
68°
Fair
6:42 am6:55 pm EDT
5mph
55%
30.29
FriSatSun
72°F
64°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Turystyka

Wizy dla Amerykanów podróżujących do Europy

25.07.2023

Każdy, kto chce podróżować do Europy w 2024 roku powinien być świadomy nowego wymogu, który wejdzie w życie dla posiadaczy paszportów amerykańskich.

Jeśli wcześniej podróżowałeś do Europy bez wizy, teraz będziesz musiał ubiegać się o autoryzację za pośrednictwem Europejskiego Systemu Informacji o Podróży i Autoryzacji (ETIAS) przed wizytą.

Według Henley Passport Index, amerykańscy podróżni mają obecnie bezwizowy dostęp do 184 miejsc na całym świecie. I choć amerykański paszport znajduje się obecnie na ósmym miejscu wśród najpotężniejszych paszportów, może to ulec zmianie, gdy Unia Europejska doda nowe wymagania dotyczące dokumentacji dla odwiedzających USA.

Formularz wniosku, który będzie dostępny na oficjalnej stronie ETIAS, a także w aplikacji mobilnej, jest płatny w wysokości 7 euro lub $7.79. Cała komunikacja odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Po zatwierdzeniu podróży, zezwolenie uprawnia odwiedzających do pobytu w krajach europejskich, które wymagają ETIAS, przez okres do 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie, a podróżni muszą posiadać ważny ETIAS podczas całego pobytu.

Zgodnie z ETIAS, większość wniosków powinna zostać rozpatrzona w ciągu kilku minut, ale w przypadku, gdy wniosek trwa dłużej, decyzje zostaną wysłane w ciągu 4 do 14 dni, jeśli wnioskodawca zostanie poproszony o dostarczenie dodatkowej dokumentacji.

Unia Europejska zachęca podróżnych do ubiegania się o zezwolenie ETIAS “z dużym wyprzedzeniem przed planowaną podróżą”. Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie wysłane pocztą elektroniczną wraz z unikalnym numerem, który jest potrzebny do wykorzystania w przyszłości. Po otrzymaniu zezwolenia na podróż ETIAS podróżni powinni upewnić się, że ich imię i nazwisko, numer paszportu i inne informacje są prawidłowe, ponieważ jakikolwiek błąd uniemożliwi im przekroczenie granicy.

Jeśli wniosek zostanie odrzucony, wiadomość e-mail będzie zawierać uzasadnienie decyzji wraz z informacją o sposobie odwołania. Zezwolenie na podróż ETIAS jest ważne przez trzy lata, zgodnie z UE, lub do momentu wygaśnięcia dokumentu podróży użytego we wniosku, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Zezwolenie ETIAS jest powiązane z dokumentem podróży danej osoby – takim jak paszport amerykański – i oba dokumenty będą potrzebne do wejścia na pokład samolotu, autobusu lub statku w celu wjazdu do któregokolwiek z krajów europejskich wymagających ETIAS.

Podobnie jak w przypadku międzynarodowych wymogów granicznych z paszportem, autoryzacja ETIAS nie gwarantuje automatycznego prawa wjazdu. “Straż graniczna zweryfikuje, czy spełniasz warunki wjazdu”, a każdy, kto nie spełnia warunków “otrzyma odmowę wjazdu”, zgodnie z UE.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY