New York
61°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
3mph
87%
29.98
MonTueWed
72°F
79°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Władze Uniwersytetu Rutgersa dogadały się z pro-palestyńskimi demonstrantami. Uczelnia spełni żądania studentów

03.05.2024

Po udanych negocjacjach z władzami instytucji, studenci Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey zlikwidowali obozowiska na kampusie, które były wyrazem pro-palestyńskiego protestu przeciwko działaniom Izraela w Strefie Gazy. Studenci domagali się m.in. rezygnacji uczelni ze współpracy z firmami wspierającymi Izrael.

Z powodu demonstracji, które ogarnęły większość dużych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych – także Rutgersa w Nowym Brunszwiku – władze uczelni odwołały poniedziałkowe zajęcia.

W odróżnieniu od innych uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych Rutgers podjęło owocne negocjacje z protestującymi. W ramach ugody uniwerek zgodził się spełnić kilka żądań pro-palestyńskich demonstrantów, m.in.:

  • Uniwersytet obiecał spotkać się z komitetem reprezentującym demonstranów i rozpocząć proces pozbywania się partnerstw ze spółkami powiązanymi z Izraelem
  • Uniwersytet zgodził się utworzyć program stypendialny i zapewnić bezpieczne schronienie oraz wsparcie finansowe dla niektórych palestyńskich studentów
  • Uniwersytet zgodził się w pełni obsadzić wydział studiów palestyńskich na Bliskim Wschodzie, a także Arabskie Centrum Kultury na terenie kampusu.

Zapowiedź spełnienia tych warunków usatysfakcjonowała demonstrantów. Tuż po zakończeniu rozmów obozowisko demonstrantów zaczęło się zwijać.

W ostatnich dniach w całym USA doszło do wielu podobnych protestów. Nie wszędzie jednak negocjacje zakończyły się porozumieniem. M.in. na Uniwersytecie Columbia doszło do pacyfikacji demonstracji.

Red. JŁ

Tagi NJ rutgers

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner