New York
48°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
7mph
28%
30.24
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Władze USA nie mają jeszcze ostatecznych wniosków na temat pochodzenia Covid-19

27.02.2023

Władze USA nie mają jeszcze ostatecznych wniosków na temat pochodzenia wirusa wywołującego Covid-19 – poinformował w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Rzecznik odpowiadał na pytania dziennikarzy o doniesienia „Wall Street Journal”, który napisał w niedzielę, że resort energii USA doszedł do wniosku, iż pandemia koronawirusa prawdopodobnie spowodowana została wskutek wycieku z chińskiego laboratorium; Pekin zaprzeczył tym doniesieniom.

„WSJ” napisał, że ministerstwo energii USA podziela stanowisko Federalnego Biura Śledczego, które twierdzi, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzenił się w wyniku awarii w chińskim laboratorium. Cztery inne instytucje rządowe, wraz z krajowym panelem wywiadowczym, nadal uważają, że wirus był prawdopodobnie wynikiem naturalnej transmisji, a dwie są niezdecydowane.

Wnioski resortu energii wynikają z nowych danych wywiadowczych i są istotne, ponieważ ministerstwo ma dużą wiedzę naukową i nadzoruje sieć amerykańskich laboratoriów, z których część prowadzi zaawansowane badania biologiczne – wyjaśniał „WSJ”.

Jak wynika z raportu wywiadowczego USA z 2021 roku wirus wywołujący Covid-19 po raz pierwszy rozpowszechnił się w mieście Wuhan w Chinach nie później niż w listopadzie 2019 roku. (PAP)

sm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY