New York
45°
Partly Cloudy
7:04 am4:28 pm EST
6mph
37%
30.29
TueWedThu
57°F
57°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Włochy: ogromny sukces Giorgii Meloni

27.09.2022

Giorgia Meloni i jej prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d’Italia) odnoszą ogromny sukces – tytułuje swoją analizę włoskiej sceny politycznej po niedzielnych wyborach parlamentarnych francuski dziennik „Le Monde”. „Le Figaro” wskazuje, że Włochy wciąż „szukają swojego zbawcy”.

„Z pewnością, mając ponad jedną czwartą głosów Bracia Włosi będą pierwszą partią w kraju, ale to nie znaczy, że władza wpadnie im w ręce jak dojrzały owoc” – wskazuje „Le Monde”. „Najpilniejszym wyzwaniem, na krótką metę, będzie utrwalenie sojuszu, któremu przewodzą, poprzecinanego głębokimi sprzecznościami, które nie umilkną w nadchodzących dniach, ponieważ dwaj partnerzy, Forza Italia Silvio Berlusconi i Liga Matteo Salviniego, mogą wywierać naciski, domagając się dużych wpływów – prognozuje gazeta.

„Le Monde” ocenia, że wynik wyborów jest dla Salviniego porażką.

„Po wyniesieniu partii na wyżyny w przeszłości, zamieniając pierwotną linię regionalistów i autonomistów na pozycję +lepenistyczną+, antyimigrancką i anty-euro, lider Ligi osobiście zdyskredytował się swoimi ekscesami, gdy chwalił wypowiedzi Putina, co nagle stało się bardziej niż żenujące wraz z początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Co gorsza, jego wybryki w ostatnich miesiącach przyczyniły się do +normalizacji+ Giorgii Meloni, która mimo +siarkowego rodowodu+ swojej partii wydawała się w porównaniu z nim bardziej spójna i niemal umiarkowana” – pisze dziennik.

„W ostatnich latach Włochy wydają się skazane na nieustanne poszukiwanie nowego zbawcy. Dziś część Włoch uważa, że z Meloni jest to możliwe” – pisze „Le Figaro”. Po Matteo Renzim nazywanym „burzycielem”, Salvinim – „kapitanem” i „Super Mario” Draghim, Włochy uznały, że czas na kobietę z prawicy – podkreśla gazeta.

„Le Figaro” wskazuje, że „Meloni chce przedstawić swoją partię jako konserwatywną i tradycjonalistyczną”.

„Przedstawia się jako +kobieta, Włoszka i chrześcijanka+, a jej hasłem przewodnim jest +Bóg, rodzina, ojczyzna+. W czerwcu ubiegłego roku poparła kandydata hiszpańskiej partii Vox w Andaluzji i w symbolicznej i bardzo ognistej deklaracji zaznaczyła swój sprzeciw wobec +lobby LGBT+, islamistycznej przemocy, imigracji i międzynarodowym finansom. Przy tej okazji nalegała na obronę naturalnej rodziny, a nawet opowiedziała się za +kulturą życia+ przeciw śmierci, sugerując, że potępia aborcję, ale po orzeczeniu amerykańskiego Sądu Najwyższego stwierdziła jednak, że nie kwestionuje dostępu do niej” – wylicza francuski dziennik.

„Włochy nigdy tak naprawdę nie rozliczyły się ze swojej faszystowskiej przeszłości” – pisze z kolei dziennik „Liberation”. „Zwycięstwo skrajnie prawicowej partii Bracia Włosi w niedzielnych wyborach parlamentarnych podważa rację bytu UE. Nie powinno to jednak prowadzić do paraliżu lub implozji jej instytucji” – uważa gazeta.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY