New York
73°
Clear
5:41 am8:23 pm EDT
4mph
55%
30
SatSunMon
84°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Włochy: Papież rozmawiał podczas szczytu G7 z prezydentami Ukrainy, USA i innymi przywódcami

18.06.2024

Papież Franciszek przeprowadził w piątek dziesięć rozmów ze światowymi przywódcami, w tym z prezydentami USA, Francji i Ukrainy. Do spotkań tych doszło podczas szczytu G7 w Apulii na południu Włoch, na który został zaproszony jako pierwszy papież w historii.

Franciszek rozmawiał między innymi z przywódcami USA, Francji i Ukrainy, Joe Bidenem, Emmanuelem Macronem i Wołodymyrem Zełenskim.

W luksusowym kurorcie Borgo Egnazia papież wygłosił przemówienie na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość ludzkości.

Podczas wizyty w miejscu obrad siódemki Franciszek spotkał się najpierw z dyrektor generalną Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, następnie z Zełenskim, Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau.

Następnie w drugiej rundzie dwustronnych spotkań rozmówcami papieża byli: prezydent Kenii William Samoei Ruto, premier Indii Narendra Modi, Biden i prezydenci Brazylii, Turcji i Algierii, Luiz Inacio Lula da Silva, Recep Tayyip Erdogan i Abd al-Madżid Tabbun.

Prezydent Macron napisał na platformie X po spotkaniu z papieżem o wspólnym zaangażowaniu na rzecz „bardziej solidarnego świata” i stworzenia warunków dla trwałego pokoju.

Premier Modi podkreślił w tweecie po rozmowie, że podziwia oddanie Franciszka, by „służyć ludziom i uczynić naszą planetę lepszą”. „Zaprosiłem go też do Indii” – dodał szef rządu.(PAP)

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner