New York
54°
Fair
7:02 am4:28 pm EST
8mph
52%
30.09
SunMonTue
45°F
48°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę głodujących ludzi

17.10.2022

Wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę ludzi na świecie, którzy są w stanie ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego – napisał sekretarz stanu USA Anthony Blinken w oświadczeniu z okazji Światowego Dnia Żywności, które zamieszczone zostało na stronie Departamentu Stanu USA.

„Na początku 2022 roku ponad 190 milionów ludzi znalazło się w warunkach ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Wojna na Ukrainie może dodać kolejne 70 milionów ludzi. Miliony stają w obliczu głodu i niedożywienia” – napisał Blinken.

Podkreślił, że łączny wpływ globalnej pandemii, rosnąca presja kryzysu klimatycznego, wysokie ceny energii i nawozów oraz konflikty zbrojne, „w tym brutalna wojna agresji Rosji na Ukrainę”, zakłóciły łańcuchy produkcji oraz dostaw i doprowadziły do gwałtownego spadku dostaw żywności, zwłaszcza dla najbardziej wrażliwych grup ludności.

„Konflikty napędzają głód bez sumienia, ponieważ przemoc uniemożliwia dotarcie żywności do najbardziej potrzebujących. Zakłócenia pandemiczne w łańcuchach dostaw zdestabilizowały systemy żywnościowe. Wysokie ceny i problemy z dostępnością zmniejszają zużycie nawozów. Od susz w Rogu Afryki po powodzie w Pakistanie widzimy również, jak zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla naszych dostaw żywności. Niektóre części Somalii są zagrożone głodem po raz drugi w ciągu nieco ponad dekady” – oświadczył Blinken. (PAP)

zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY