New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
4mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Wołodymyr Zełenski Człowiekiem Roku magazynu „Time”

07.12.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został w środę wybrany Człowiekiem Roku przez magazyn „Time”. Dziennikarze amerykańskiego tygodnika oddali także hołd „duchowi Ukrainy”.

„Niezależnie od tego, czy wojna o Ukrainę budzi nadzieję, czy strach, Wołodymyr Zełenski zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci” – napisał redaktor „Time’a” Edward Felsenthal i dodał, że według niego tegoroczny wybór „nigdy nie był tak oczywisty”.

„Za udowodnienie, że odwaga może być równie zaraźliwa jak strach, za inspirowanie ludzi i narodów do jednoczenia się w obronie wolności, za przypomnienie światu o kruchości demokracji i pokoju – Wołodymyr Zełenski i +duch Ukrainy+ są osobowościami roku TIME 2022” — napisano w nowojorskim magazynie.

Szef pisma podkreślił, że w tygodniach, które minęły od rozpoczęcia rosyjskiej agresji, decyzja Zełenskiego, by nie uciekać z Kijowa, ale zostać i zgromadzić poparcie, była kluczowa dla przebiegu tej wojny.

„Z jego pierwszego 40-sekundowego posta na Instagramie z 25 lutego, pokazującego, że jego gabinet i społeczeństwo obywatelskie są nienaruszone i na miejscu – w codziennych przemówieniach wygłaszanych zdalnie w instytucjach takich jak parlamenty, Bank Światowy i przy wręczaniu nagród Grammy – prezydent Ukrainy był wszędzie” – uzasadniał wybór Felsenthal.

5 grudnia Zełenski został uznany Człowiekiem Roku według „Financial Timesa”.

W zeszłym roku Człowiekiem Roku według magazynu „Time” był miliarder Elon Musk, szef SpaceX i Tesli. (PAP)

zm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00