New York
37°
Sunny
6:58 am4:30 pm EST
11mph
38%
30.07
ThuFriSat
52°F
50°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Wołodymyr Zełenski w Białym Domu: jestem wdzięczny Polakom za wsparcie

21.09.2023

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie – powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

„Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko” – powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie zadane przez korespondenta Polskiego Radia podczas powitania prezydentów USA i Ukrainy w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

epa10875588 Ukrainian President Volodymyr Zelensky speaks during a bilateral meeting with US President Joe Biden (not pictured) in the Oval Office of the White House in Washington, DC, USA, 21 September 2023. Ukrainian President Zelensky is in Washington to meet with members of Congress at the US Capitol, the Pentagon and US President Joe Biden at the White House to make a case for further military aid. EPA/JULIA NIKHINSON / POOL
Dostawca: PAP/EPA.

Na początku spotkania Zełenski powiedział, że „jest w Waszyngtonie po to, by wzmocnić naszą koalicję, by bronić ukraińskich dzieci, rodzin, naszych domów, wolności i demokracji na świecie”. Dodał, że wcześniej podziękował kongresmenom i Amerykanom za ich „wielkie, ogromne wsparcie”. Dodał, że liczy na owocną dyskusję z Bidenem na temat dalszej pomocy wojskowej, „z podkreśleniem (obrony) powietrza”.

 

Biden podkreślił „ogromną odwagę” Ukraińców i obiecał, że „zapewni, że świat pozostanie u boku Ukrainy”. Obaj liderzy odbędą w Białym Domu rozmowę w cztery oczy, a następnie także w rozszerzonym składzie delegacji. W odróżnieniu od ostatniej wizyty Zełenskiego w Białym Domu nie jest przewidziana konferencja prasowa, choć Zełenski prawdopodobnie spotka się z prasą po spotkaniu. Według doradcy Bidena, Jake’a Sullivana, jest to wynik braku czasu i chęci, by Zełenski mógł jak najwięcej czasu spędzić na spotkaniach z kongresmenami, którzy negocjują przyjęcie dodatkowego pakietu środków na pomoc Ukrainie.

 

Oskar Górzyński (PAP)

 

osk/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00