Dnia 13 października 2024 roku, w kościele parafialnym pw. św. Franciszki de Chantal na Brooklynie, miało miejsce uroczyste zakończenie tegorocznych nabożeństw fatimskich, które zgromadziło wielu wiernych z całej okolicy. Najważniejszym punktem uroczystości było wprowadzenie relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów, dokonane przez ks. prałata Bartosza Rajnowskiego, kanclerza kurii przemyskiej.
Ceremonia rozpoczęła się występem chóru Angelus, po czym wierni zebrali się w świątyni na mszy św. pod przewodnictwem ks. kanclerza, który w asyście ks. proboszcza Łukasza, pozostałych duchownych, członków parafialnej Ochotniczej Straży Pożarnej, ministrantów oraz dzieci z przyparafialnej Polskiej Szkoły Dokształcającej im. gen. Kazimierza Pułaskiego wraz ze swoją dyrektor Bogusławą Borkowską, uroczyście wniósł relikwiarz i umieścił go na specjalnie przygotowanym miejscu na ołtarzu. Relikwiarz, niesiony w tak dostojny sposób, symbolizował nie tylko obecność błogosławionych, ale także duchową z nimi więź. Warto przywołać znaczenie symboli na relikwiarzu, o których przy tej okazji opowiedział nasz gość z Polski. Relikwiarz utworzony z kłosa, który nawiązuje do pracy na roli i wielu wyrzeczeń podejmowanych w ciągu życia, oraz palmy – symbolu męczeństwa, spiętych dwiema ślubnymi obrączkami.
W swojej homilii, ks. prałat, zwrócił uwagę na wyjątkowość ofiary Rodziny Ulmów, która jest symbolem chrześcijańskiego heroizmu, poświęcenia oraz odwagi w obronie ludzkiej godności. Ks. Rajnowski przypomniał, że błogosławieni Józef i Wiktoria wraz z siódemką swoich dzieci są przykładem, jak wielką wartość ma miłość bliźniego i troska o innych, nawet w obliczu największego niebezpieczeństwa. Ks. prałat przyznał tym samym, iż „życie Ewangelią nie jest łatwe”, ale naszym nowym błogosławionym to się w pełni udało, i dlatego, jak zakomunikował ks. kanclerz : „Kościół beatyfikował Rodzinę Ulmów, ponieważ żyła zgodnie z Ewangelią, a nie dlatego, że pomogła Żydom udzielając im schronienia”.
Homilię zakończył wymownym stwierdzeniem, iż: „Każdy z nas powołany jest do świętości”. Po mszy św. wszyscy zebrani, w wielkim skupieniu odmówili różaniec, następnie przy śpiewie pieśni maryjnych udali się w procesję wokół kościoła.
W końcowej części uroczystości wierni modlili się o wstawiennictwo błogosławionej Rodziny Ulmów oraz mieli możliwość podejścia do relikwii, aby oddać im cześć. Uczestnicy wydarzenia opuścili świątynię z głęboką refleksją nad przesłaniem płynącym z ich życia i śmierci, niosąc w sercach przesłanie pokoju, przebaczenia oraz chrześcijańskiej miłości.
Wprowadzenie relikwii Rodziny Ulmów podczas ostatniego nabożeństwa fatimskiego było dla wspólnoty parafialnej szczególnie wzruszającym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci parafian i gości, a sama obecność relikwii w kościele, jest wielkim darem, który miejmy nadzieję zaowocuje wzmocnieniem dobrych relacji polsko-żydowskich na brooklyńskim Borough Parku, w sercu którego stoi rzymskokatolicki kościół pw. św. Franciszki de Chantal. Jak słusznie stwierdził ks. prałat: „Ulmowie stają się patronami sąsiedztwa z naszymi braćmi Żydami”.
Autor: Irmina Paluch
Autor zdjęć: Beata Kruzel