New York
82°
Sunny
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
68%
30.07
SunMonTue
91°F
95°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Wskaźnik samobójstw w USA osiągnął najwyższy poziom w historii

12.08.2023

Około 49 500 osób odebrało sobie życie w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych, co jest najwyższą liczbą w historii, zgodnie z nowymi danymi rządowymi opublikowanymi w czwartek.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które opublikowały te liczby, nie obliczyły jeszcze wskaźnika samobójstw za ten rok, ale dostępne dane sugerują, że samobójstwa są częstsze w USA niż kiedykolwiek od początku II wojny światowej.

Eksperci ostrzegają, że kwestia samobójstw jest skomplikowana, a ostatnie wzrosty mogą być spowodowane szeregiem czynników, w tym wyższymi wskaźnikami depresji i ograniczoną dostępnością usług w zakresie zdrowia psychicznego.

Jednak głównym czynnikiem jest rosnąca dostępność broni, powiedziała Jill Harkavy-Friedman, starszy wiceprezes ds. badań w Amerykańskiej Fundacji Zapobiegania Samobójstwom.

Próby samobójcze z użyciem broni palnej kończą się śmiercią znacznie częściej niż te z użyciem innych środków, a sprzedaż broni wzrosła, umieszczając broń palną w coraz większej liczbie domów.

Niedawna analiza Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykorzystała wstępne dane z 2022 r. do obliczenia, że ogólny wskaźnik samobójstw z użyciem broni palnej wzrósł w ubiegłym roku do rekordowego poziomu. Naukowcy odkryli, że po raz pierwszy wskaźnik samobójstw z użyciem broni palnej wśród czarnoskórych nastolatków przewyższył wskaźnik wśród białych nastolatków.

Największy wzrost odnotowano wśród osób starszych. Liczba zgonów wzrosła o prawie 7% wśród osób w wieku od 45 do 64 lat i o ponad 8% wśród osób w wieku 65 lat i starszych. CDC stwierdziło, że szczególnie biali mężczyźni mają bardzo wysokie wskaźniki.

MS

Źródło: kron4.com

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner