New York
75°
Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
5mph
82%
30.06
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Warto przeczytać
Polonia

Wystawa „Oręż Bohaterów Niepodległej”  

05.10.2022

W Chicago prezentowana jest wystawa „Oręż Bohaterów Niepodległej”, której autorem jest historyk Janusz Jarosławski . Wystawa prezentuje zdjęcia Białej Broni, używanej przez wybitnych przywódców Polski, jak Józef Piłsudzki, Gen. Władysław Sikorski, Generał Józef Haller, Marszałek Rydz-Śmigły i wielu innych.

Janusz Jarosławski spędził ponad 30. lat przeszukując różne muzea w Polsce i w USA, wydobywając na nowo na światło dzienne wiele cennych zabytków związanych z Bohaterami Niepodległej.

Generał Józef Haller przybył do Stanów Zjednoczonych w 1924 roku, aby podziękować Polonii za tysiące ochotników, którzy służyli w jego armii i walczyli o odzyskanie niepodległości Polski w czasie I wojnie światowej. Haller odwiedził wtedy wiele ośrodków polonijnych w USA. W ramach podziękowania otrzymał od Poloniii szablę widoczną na jednym ze zdjęć.

Wystawa „Oręż Bohaterów Niepodległej” była pokazywana już w niektórych miejscach na Wschodnim Wybrzeżu USA, w ośrodkach akademickich, na amerykańskim okręcie.

W Chicago wystawa była pokazana na zakończenie konferencji NEXT, potem miała miejsce jej prezentacja w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois, na specjalnym bankiecie z okazji 25-lecia reaktywacji Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, potem wystawa powędrowała na południe Chicago do Kościoła Pięciu Braci Męczenników. W najbliższych dniach będzie prezentowana w kilku polskich szkołach. Słyszeliśmy też zapowiedzi zaprezentowania wystawy w Muzeum Polskim w Ameryce, być może na kolejnych polonijnych wydarzeniach.

Warto zobaczyć wystawę „Oręż Bohaterów Niepodległej”, posłuchać interesujących prezentacji autora wystawy Janusza Jarosławskiego, jego syna Krystiana, czy córki Angeliki. Cała rodzina jest zaangażowana w prezentację wystawy i przypominanie wielu ciekawych faktów związanych z Bohaterami Niepodległej.

Janusz Jarosławski jest znanym autorem wielu książek historycznych.

Październik jest obchodzony jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w USA i wystawa wpisuje się w przypominanie historiii Bohaterów Niepodległej.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk   

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner