New York
43°
Sunny
7:01 am4:29 pm EST
5mph
41%
30.49
SatSunMon
59°F
45°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Wystawa w oddziale Unii w Garfield: Kazimierz Górski – trener tysiąclecia

10.11.2022
Jerzy Karwowski oficjalnie dokonał otwarcia wystawy „100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, Trenera Tysiąclecia“ ZDJECIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W oddziale Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Garfield, NJ, została otwarta unikalna wystawa pt. „100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, Trenera Tysiąclecia“. Można ją oglądać do soboty, 19 listopada.

Janusz M. Szlechta

Otwarcia tej wystawy dokonał w poniedziałek, 7 listopada, o godz. 12:30 Jerzy Karwowski – prezes Polish American Cultural Sport and Business Society of Stamford w stanie Connecticut, prezes klubu piłkarskiego Olympia Stamford, wieloletni przyjaciel Kazimierza Górskiego. Wcześniej, od 13 października, była prezentowana w oddziale głównym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Boulevard na Greenpoincie.

Kazimierz Klaudiusz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Tam zaczął grać w piłkę nożną na pozycji napastnika w RKS Lwów, potem w Spartaku Lwów i Dynamie Lwów. Świetnie zapowiadającą się karierę piłkarską przerwała II wojna światowa. Po wojnie (1945-1953) był piłkarzem CWKS Legia Warszawa. 26 czerwca 1948 r. po raz pierwszy i ostatni zagrał w reprezentacji Polski w meczu towarzyskim z Danią – niestety, nasi ponieśli klęskę, przegrali 0:8. Po zakończeniu kariery zawodniczej Kazimierz Górski zajął się pracą szkoleniową. Trenował zawodników Legii Warszawa, Gwardii Warszawa i w innych klubach.

Wystawa poświęcona Kazimierzowi Górskiemu w siedzibie PSFCU w Garfield, NJ

1 grudniu 1970 r. został trenerem pierwszej reprezentacji Polski. Debiutował spotkaniem ze Szwajcarią – Polacy wówczas wygrali 4:2. Z reprezentacją Polski Górski osiągnął historyczne sukcesy. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. jego drużyna zdobyła złoty medal. Dwa lata później wywalczyła srebrny medal na mistrzostwach świata w Niemczech. W 1976 r. przyszedł kolejny sukces – srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. W latach 1971-1976 drużyna narodowa rozegrała 73 oficjalne mecze, w tym 45 zwycięskich, a 12 zakończyło się remisami. Nie ulega wątpliwości, że Kazimierz Górski to najbardziej utytułowany szkoleniowiec w historii polskiego futbolu, zasłużenie określany mianem Trenera Tysiąclecia.

Idea stworzenia wystawy narodziła się w Fundacji Kazimierza Górskiego w Warszawie, a pomysłodawczynią była wnuczka pana Kazimierza, która mieszka w Grecji. Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego, przypadającej w marcu 2021 r. Najpierw została pokazana we wrześniu 2021 w dwóch miejscach na terenie Ukrainy: we Lwowie (rodzinnym mieście Kazimierza Górskiego) i w Łucku. Potem byla prezentowana w kilku szkołach imienia Kazimierza Górskiego w Polsce, w Sejmie RP i na Uniwersytecie Warszawskim.

Na tle wystawy stoją od lewej: Rita Kotyński – menedżer oddziału Unii, Jerzy Karwowski, pracownice Unii, ochroniarz Krzysztof Mikulski i Artur Dembiczak (z prawej), były piłkarz Olimpii Stamford

Do Nowego Jorku przyleciała z inicjatywy Jerzego Karwowskiego. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa została sponsorem wystawy w USA.

„Na początku marca tego roku zostałem zaproszony na odsłonięcie wystawy poświęconej Kazimierzowi Górskiemu na Uniwersytecie Warszawskim. Od razu pomyślalem, że byłoby fajnie, gdyby udało się ją przywieźć do Stanów Zjednoczonych i pokazać Polonii – powiedział Jerzy Karwowski „Nowemu Dziennikowi“. – Każdy Polak, który interesuje się sportem, a zwłaszcza piłką nożną, doskonale wie, kto to był Kazimierz Górski. To był najlepszy trener naszej drużyny narodowej w historii. Był niezwykle porządnym człowiekiem, wspaniałym mentorem i ojcem piłkarzy. Ze średniaków uczynił wspaniałych piłkarzy. Znałem pana Kazimierza prawie 40 lat. W roku 2002 zaprosiłem go na 10-lecie naszego klubu Olimpia Stamford. Zagraliśmy wtedy mecz z Orłami Górskiego w New Britain, CT. Przegraliśmy 3:4. Cztery lata później byłem na jego pogrzebie w Warszawie – zmarł 23 maja 2006 r.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie została zorganizowana gala z okazji 50. rocznicy zdobycia przez reprezentację prowadzoną przez Kazimierza Górskiego złotego medalu olimpijskiego w Monachium. Byłem na tej gali. Wzięli w niej udział również piłkarze z tamtej drużyny: Stanisław Oślizło, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Kmiecik, Włodzimierz Lubański, Zygfryd Szołtysik, Grzegorz Lato, Jerzy Gorgoń i Hubert Kostka. Niestety, większość z nich już odeszła. Była to wspaniała drużyna i nie wiem, czy doczekamy się takiej drugiej“ – podkreślił pan Karwowski.

Opowiedział też, jak wystawa trafiła do Stanów Zjednoczonych.

„Zajęło mi to trochę czasu. Jeździłem do Ministerstwa Sportu i Turystyki, bywałem w siedzibe Polskiego Komitetu  Olimpijskiego, w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, no i teraz Polonia w USA może oglądać tę wystawę. Ja się nią zajmuję i staram się, aby była wystawiana w różnych miejscach i aby jak najwięcej ludzi ją zobaczyło. W oddziale PSFCU w Garfield będzie prezentowana dwa tygodnie, do 19 listopada. Potem można ją będzie oglądać w oddziale Unii w Linden, NJ, a następnie w głównej siedzibie Unii w Fairfield, NJ. Stamtąd zawiozę ją do Chicago. Będę się też starał, aby została pokazana w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Po tych wszystkich prezentacjach, które potrwają co najmniej kilka miesięcy, wystawa wróci do głównej siedziby Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i zostanie jej własnością“ – wyjaśnił Jerzy Karwowski.

Fragment wystawy pokazujący Kazimierza Górskiego z rodziną

Kazimierz Górski wielokrotnie spotykał się z Polonią w USA. Wielu na pewno pamięta wspaniałe spotkanie z nim w Polsko-Amerykańskim Centrum Kultury w Passaic, NJ. Teraz wraca do nas dzięki wystawie. Możemy na niej oglądać zdjęcia z jego lat młodzieńczych, które spędził we Lwowie oraz przebieg kariery jako zawodnika, a potem trenera. Pokazane i opisane są jego relacje rodzinne, o których nigdy oficjalnie nie mówił, no bo piłka była ważniejsza.

Przy okazji otwarcia wystawy Jerzy Karwowski wręczył Ricie Kotyński – menedżerce oddziału PSFCU w Garfield – Medal Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Srebrny Medal Fundacji Kazimierza Górskiego, jako wyraz wdzięczności za pomoc w prezentacji wystawy i za promowanie wspaniałych osiągnięć naszego Trenera Tysiąclecia.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY