New York
77°
Partly Cloudy
5:41 am8:23 pm EDT
3mph
52%
30.1
SatSunMon
86°F
88°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Nowy Jork
Polonia

Wzrasta bezpieczeństwo w Nowym Jorku

17.04.2023
Nowojorscy policjanci robią wszystko by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Wielkiego Jabłka / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Luty okazał się miesiącem, w którym zwiększyło się bezpieczeństwo w Wielkim Jabłku. Według statystyk NYPD ogólna przestępczość w mieście spadła prawie o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W styczniu br. wskaźnik ten wykazywał wzrost o 4,1 proc., a rok temu aż o 58,7 proc.

Wojtek Maślanka

„Chociaż jest to początek roku, to opublikowane dzisiaj statystyki przestępczości są zachęcające, ponieważ w lutym zaobserwowaliśmy znaczny spadek poważnych przestępstw na naszych ulicach, w metrze i na osiedlach mieszkaniowych – stwierdziła komisarz nowojorskiej policji Keechant Sewell w piśmie przesłanym do redakcji „Nowego Dziennika”. – NYPD nadal poprawia nasze osiągnięcia z 2022 roku i jestem dumna z naszych policjantów, którzy zajmują się przestępczością, gdziekolwiek i kiedykolwiek ma ona miejsce. Nigdy nie możemy tracić koncentracji związanej z naszą misją zwalczania przestępczości i zapewnienia bezpieczeństwa ludziom oraz kooperacji ze społecznością. Nasz sukces wynika z tego, że nasi funkcjonariusze i ludzie, którym służymy, współpracują ze sobą, aby stworzyć bezpieczniejsze miasto dla wszystkich. Jest jeszcze wiele pracy do wykonania, ale wspólnie na pewno będziemy nadal robić postępy” – dodała komisarz NYPD Keechant Sewell, nie kryjąc zadowolenia z pozytywnych statystyk dotyczących ostatnich tzw. indeksowych danych, gromadzonych w specjalnym policyjnym systemie CompStat.

Z ośmiu grup – obejmujących różne przestępstwa – tylko dwie wykazywały niewielkie wzrosty. Dotyczą one napadów oraz włamań i kradzieży związanych z samochodami. W lutym br. ogólny wskaźnik przestępczości spadł o 5,6 proc. w porównaniu z lutym 2022 roku. W sumie w minionym miesiącu popełniono 8785 poważnych przestępstw wobec 9304 w lutym ubiegłego roku. Jednocześnie w porównaniu całego roku jest to spadek o 0,4 proc. (18 909 do 18 976 przestępstw).

Jak informuje NYPD, wynik ten odzwierciedla obecną pracę nowojorskich stróżów prawa, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom Wielkiego Jabłka oraz zwalczanie przestępczości i przemocy w każdej jego dzielnicy.

Luty br. jest kolejnym miesiącem, w którym liczba ogólnych strzelanin i morderstw w Nowym Jorku spada z tygodnia na tydzień. Według danych CompStat było ich mniej o 14,7 proc. (64 do 74 w lutym 2022 roku). Ponadto w minionym miesiącu liczba przestępstw z nienawiści (na różnym tle) spadła aż o 69 proc. (27 w stosunku do 86) w porównaniu z tym samym okresem ub.r.

Komisarz NYPD Keechant Sewell jest zadowolona z danych świadczących o spadku przestępczości w Nowym Jorku / Foto: WIKIPEDIA

Bezpieczniej zrobiło się także w nowojorskim metrze, gdzie liczba poważnych przestępstw spadła o 9,1 proc. (169 w stosunku do 186 w lutym 2022 roku), co stanowi drugi z rzędu miesiąc spadku przestępczości w systemie transportu publicznego. W rezultacie liczba przestępstw indeksowych związanych z tranzytem spadła w tym roku o 19,4 proc., przy czym liczba przestępstw indeksowych spadła o 76 w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku (315 w stosunku do 391).

Tendencja wzrostu bezpieczeństwa podczas podróży metrem, która utrzymuje się na stałym poziomie od czasu wprowadzenia w październiku 2022 roku dodatkowych patroli, odzwierciedla ciągłe miejskie i stanowe inwestycje w bezpieczeństwo transportu zbiorowego oraz jest wynikiem większej o 43,3 proc. liczby kontroli (200 281 w porównaniu z 139 666) dokonywanych na stacjach przez funkcjonariuszy NYPD przez pierwsze dwa miesiące 2023 r. w porównaniu z początkiem roku ubiegłego. Warto również zauważyć, że w lutym br. nowojorska policja doprowadziła do 10,5 proc, spadku liczby napadów w całym mieście (1155 w porównaniu z 1290 w 2022 roku). Mówiąc dokładniej, nastąpił znaczny spadek liczby napadów systemie tranzytowym, na osiedlach mieszkaniowych (housing projects) oraz w ponad połowie dystryktów podlegających poszczególnym komisariatom.

Kradzieże spadły w 42 z 77 okręgów, w tym m.in. w czternastu na Manhattanie i ośmiu na Bronksie. Poziom napadów w ubiegłym miesiącu pozostał jednak niezmieniony w rejonie siedmiu miejskich posterunków policji. Pozytywna wiadomość dotyczy strzelanin w mieście, których liczba w lutym br. spadła o 14,7 proc. (64 w stosunku do 75 w 2022 roku). Największy spadek zanotowano na Bronksie, Queensie i północnym Manhattanie. Zmniejszyła się również liczba ofiar przemocy z użyciem broni palnej. W całym mieście ich liczba zmalała o 2,4 proc. (82 do 84) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Natomiast liczba zabójstw w lutym br. spadła aż o 27,8 proc. (26 do 36). W dodatku w minionym miesiącu wzrosła o 1,3 proc. liczba nielegalnej broni palnej skonfiskowanej przez policję na nowojorskich ulicach. Oficerowie NYPD przejęli 1125 sztuk pistoletów i karabinów; w lutym 2022 roku liczba ta wynosiła 1111.

W ostatnim miesiącu znacznie poprawiło się bezpieczeństwo na osiedlach mieszkaniowych, co jest wynikiem wprowadzonej strategii ograniczania przemocy poprzez zwiększenie ochrony policji. Doprowadziło to do spadku liczby poważnych przestępstw o 5,2 proc. (435 do 459) w lutym 2023 roku. Działania te spowodowały także aż 31 proc. spadek liczby strzelanin (9 do 13 w lutym 2022 roku) we wszystkich osiedlach mieszkaniowych. Z kolei kradzieże w tych miejscach spadły w ciągu ostatniego miesiąca o 11,8 proc. (75 do 85 w ub. roku).

Bardzo znacząca i napawająca optymizmem –jeśli chodzi o skuteczność policji – jest liczba dokonanych w ubiegłym miesiącu aresztowań związanych z przestępstwami indeksowymi, która wzrosła z 3498 w lutym 2022 roku do 3811 obecnie, czyli o 8,9 proc. Stanowi to zrównanie miesięcznych danych statystycznych z nieosiągalnym od prawie ćwierć wieku (dokładnie od 2000 roku) poziomem skuteczności stróżów prawa.

Liczba zatrzymań za najpoważniejsze przestępstwa wzrosła w każdej z pięciu nowojorskich gmin – Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens i Staten Island – zarówno w lutym, jak i w całym roku kalendarzowym, odzwierciedlając prowadzenie przez NYPD precyzyjnych działań policyjnych.

Na osiedlach mieszkaniowych przestępczość w lutym br. spadła o 5,2 proc. / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner