Team Radosława Jasik i Andrea Domenici to polsko-włoska para znanych pianistów młodego pokolenia. Młodzi pasjonaci Chopina, zdecydowali się, na kontynuację artystycznej działalności organizacji NYDAI – New York Dance & Arts Innovations, którą przed 26 laty założył Marian Zak i przez ćwierć wieku, wspólnie z rodziną i grupą przyjaciół prowadził z sukcesem.
„Past means tradition, future originality, presence building originality through tradition” M.P.Górecki
W piątek, 8 listopada, AD2024 r., w Konsulacie RP na Manhattanie, odbyła się inauguracja XXVI Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele. Tegoroczną inaugurację poprowadzili członkowie nowego Zarządu: Radosława Jasik – prezydent NYDAI i dyrektor wykonawczy tego Festiwalu, wraz z Andrea Domenici – wiceprezydentem NYDAI i artystycznym dyrektorem Festiwalu. Nowi promotorzy światowej kultury witając gości, podziękowali poprzedniemu Zarządowi NYDAI i zaprezentowali pozostałych członków nowego Zarządu: Don Luigi Portarulo – skarbnik oraz Genevieve Seifert – sekretarz. Godnym podkreślenia akcentem wieczoru było powitanie i przedstawienie programu w trzech językach: angielskim, polskim i włoskim, brawo za tak ważne innowacje.
Obecnością swoją zaszczycił zebranych wicekonsul Mateusz Dębowicz, który wspomniał o roli artystów we współczesnym świecie i życzył kolejnym dyrektorom NYDAI wszelkiej pomyślności w promocji kultury. Znakomicie wyselekcjonowany program, bardzo różnorodny, zaprezentowany przez znakomitych twórców, był wyjątkową wizytówką dla nowego Zarządu.
W pierwszej części wieczoru, utwory Chopina zaprezentował Alberto Nosè – włoski pianista, laureat V nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym. Jak donosił NYT, Alberto jest jednym z najbardziej nagradzanych artystów swojej generacji, z mistrzowską techniką i olśniewająco czarującym prowadzeniem dźwięku. Był profesorem muzyki na Verona Conservatory of Music i International Academy Amadeus in Valeggio sul Mincio, we Włoszech. Tego wieczoru wykonał: Ballade op. 23 no.1, Nocturne op. 55 no.2, Nocturne op. 48 no.1, Ballade op.52 no.4.
Następnie wystąpiły: dr Małgorzata Kellis – sopran, przy akompaniamencie na fortepianie Radosławy Jasik. Panie zaprezentowały kompozycje Chopina pt. „Życzenie”,” „Gdzie lubi” i „Moja Pieszczotka”. Dr Małagorzata Kellis to polsko-amerykańska sopranistka, występowała w Europie, Chinach, Rosji i Hong Kongu. Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych muzycznych festiwalach. Jest autorką – transliteracji – na IPA (Międzynarodowy alfabet fonetyczny) – Anthology of 12 Polish Art Songs. Dr Kellis jest również artystycznym dyrektorem Międzynarodowego Wokalnego Konkursu im. Marcelli Sembrich w NY. Pani Kellis często pisze muzyczne recenzje do polonijnych gazet, prowadzi również zajęcia edukacyjne dla zaawansowanych.
Radosława Jasik to polska pianistka, która wielokrotnie wygrała międzynarodowe konkursy i otrzymała stypendia z Polski, Kanady, Francji, Chin. Debiutowała w Carnegie Hall w 2015 r. Wspólnie z flecistą Denisem Savelyev’em w 2024r wydali album „Two Cultures, One Sound” („Dwie kultury, jedno brzemiennie”). W 2022 była kuratorką własnego projektu w Konsulacie RP w NY, współpracując przy tym z kompozytorem M.P. Góreckim. Wówczas wykonała dzieła Góreckiego na fortepian solo, utwory kameralne oraz Trio Concerto z towarzyszeniem Orkiestry Avalanche, a także przeprowadziła panel dyskusyjny z kompozytorem. Aktualnie Radosława jest prezesem organizacji NYDAI.
Kolejnymi wykonawcami podczas wieczoru inaugurującego festiwal Chopin & Friends byli Denis Savelyev – flet i Radosława Jasik – fortepian. Ten dynamiczny i wspaniale współbrzmiący ze sobą duet wykonał bardzo wirtuozowski utwór F. Chopina: Grand Duo concertant sur des thèmes de Robert le diable, w aranżacji Roberta Stallmana na flet i fortepian. Denis Savelyev, jest międzynarodowym solistą, doskonale współpracującym z innymi artystami. Jest zwycięzcą wielu prestiżowych nagród w NY Flute Clube Competition, jest członkiem szanowanego Marlboro Music Festival, gdzie w 2023 i 2024r był prowadzącym artystą. Od najmłodszych lat, pobierał lekcje muzyki, studia magisterskie ukończył na Bard College, aktualnie jest doktorantem na Peabody Conservatory. Obecnie występuje z Radosławą Jasik w duecie pod nazwą UP Duo.
Kolejna trójka znakomitych muzyków to: Andrea Domenici – jazzowy pianista i kompozytor, Giuseppe Cucchiara – kontrabas i Andrea Niccolai – perkusja, wykonali utwory B. Dorough – „Devil May Care”, B. Evans – „Very Early”, D. Ellington – „Serenade to Sweden”, A. Domenici – „Wise Man”.
Andrea Domenici – włoski muzyk, od 2012 mieszkający w NY. W 2016 ukończył The New School for Jazz and Contemporary Music, a w 2018 został absolwentem słynnej uczelni Juilliard School, zdobywając tytuł magistra. Występował we wszystkich zakątkach świata z najbardziej znanymi jazzmanami. W 2017 zagrał na Międzynarodowym Muzycznym Festiwalu w Cancun. Grał w Marians Jazzroom z Quartetem David’a Adewumi. A. Domenici wspólnie z Francesco Patti, Giusepppe Cucchiara i Andrea Niccolai w 2023 r stworzyli zespół „Sound in Common”, wydając wspólny album pod tą samą nazwą. W nagraniach płyty zespołu wziął także udział gość specjalny – słynny muzyk Peter Bernstein. Zespół Sound in Common został zaproszony na koncerty do San Francisco, gdzie przez tydzień występował w prestiżowym klubie jazzowym Black Cat. Andrea Domenici od kwietnia 2024 r jest wiceprezesem organizacji NYDAI i dyrektorem artystycznym Festiwalu Chopin i Przyjaciele.
Giuseppe Cucchiara – włosko-amerykański basista i kompozytor, występował ze Stefano Bagnoli – jazzowym perkusistą, nagrali cztery albumy, studiował z wybitnym muzykami na uczelni Berklee. W 2017 wydał swoją pierwszą płytę „Cookin Hot”.
Andrea Niccolai – perkusista i nauczyciel z Włoch, aktualnie mieszkający na Brooklynie. Ukończył The Royal Conservatory of The Hague, a następnie w SUNY Purchase otrzymał tytuł magistra. Podczas czteroletniego pobytu w Holandii współpracował z wybitnymi europejskimi muzykami, takimi jak Peter Beets, czy Jesse Van Ruller. W Nowym Jorku wystąpił z wybitnymi muzykami jazzowymi, takimi jak m.in. Joe Magnarelli, Dena De Rose, Michael Weiss, Tardo Hammer oraz Peter Bernstein.
Ostatnią parą artystów, która wystąpiła na festiwalowym spotkaniu byli: wokalistka Joy Brown wraz z pianistą Andrea Domenici, zaprezentowali utwór Corcovado A.C. Jobima i kompozycję Chopina/Westona z tekstem Russela „No Other Love”. Solistka Joy swoją spontanicznością w prezentacji utworów zdobyła sympatię słuchaczy.
Joy pochodzi z Newark, NJ. Muzyczną naukę rozpoczęła w Pentecostal Church, pod kierunkiem swego ojca, który był muzykiem i solistą. Studiowała na Immaculata University – Music Education and Performance. Od 2016 mieszka w NYC i regularnie występuje w Dizzys Club, The Django, The Metropolitan Museum of Art, oraz The Sag Harbor Music Festival.
Pierwszy festiwalowy wieczór okazał się wyjątkowo atrakcyjny. Publika doceniła zarówno program wieczoru, jak i poziom wykonawczy i z wielkim entuzjazmem nagrodziła artystów gromkimi brawami oraz owacjami na stojąco. Na zakończenie wieczoru wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Podczas kolacji zaserwowano specjały polskie, a na deser włoskie przysmaki zapewniła nowo otwarta na Manhattanie cukiernia włoska Realmuto Pasticceria.
Sponsorzy Festiwalu: Konsulat RP w NY, Polish Federal & Slavic Union, The Kosciuszko Fundation, Instytut Kultury Polskiej w NY, Centrum Polsko-Słowiańskie, The Platta Law Firm, Lhotse Corp., Elżbieta Baumgartner, Solarz Bros. Printing Corp., Realmuto Alta Pasticceria Italiana, Rampoldi NYC, Radio Rampa.
Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Popławska