New York
61°
Clear
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
47%
30
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

„Z Kopernikiem przez świat”  – światowa inauguracja międzynarodowego projektu edukacyjnego w Chicago

13.02.2023

W Chicago odbyła się światowa inauguracja międzynarodowego projektu edukacyjnego „Z Kopernikiem przez świat”, Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” przygotowanego z okazji obchodzonego Roku Kopernikańskiego. Inauguracja odbyła się w sobotę 11 lutego, 2023 w Centrum Kopernikowskim. Pomysłodawcą i wykonawcą projektu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska — Dariusz Piotr Bonisławski.

Uczestnikami Inauguracji była delegacja rządowa z Ministerstwa Edukacji – Dr. Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, ze Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” — Dariusz Piotr Bonisławski wraz z ambasadorami projektu Jackiem Wiśniowskim Burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego, Markiem Zającem Szefem Polsat Rodzina i Robertem Szajem Dyrektorem TVP Nauka oraz Zenoną Bańkowska Dyrektorem Programowy SWP, którzy odwiedzili chicagowską Polonie.

W inauguracji wzięło udział 1000 uczniów z polonijnych szkół sobotnich, nauczyciele, przedstawiciele wielu organizacji polonijnych. Celem projektu „Z Kopernikiem przez świat” jest dotarcie do 75,000 polonijnych uczniów na całym świecie.

W czasie inauguracji projektu ogłoszono ambasadorów projektu „Z Kopernikiem przez świat”. Nominacje otrzymali prof. Marek Rudnicki, w dziedzinie medycznej; red. Agnieszka Oszczyk, TVP, ambasador w dziedzinie kultury; Bogdan Chmielewski, Prezes PSFCU -Sekretarz Finansowy projektu; Robert Szaj, TVP, w dziedzinie naukowej.

Uczniowie polskich szkół sobotnich z Chicago zaprezentowali obrazy Mikołaja Kopernika w ramach projektu „Z Kopernikiem przez świat”. Zwycięzcy konkursu zostali zaproszeni na obozy wakacyjne w Polsce.

Senat RP ustanowił Rok 2023 — Rokiem Mikołaja Kopernika.

W czasie Inauguracji projektu „ Z Kopernikiem przez świat” wystąpili także polonijni artyści.

Natalia Kawalec, Zespół muzyczny PASO, Zespół taneczny Polonia.

Do współpracy przy organizacji projektu „ Z Kopernikiem przez świat” zostali także zaproszeni Fundacja Kopernikowska w Chicago,Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce , a także inne organizacje polonijne.

Red. Agnieszka Oszczyk, otrzymała nominację na ambasadorkę projektu “Z Kopernikiem przez świat” w dziedzinie kultury.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner