New York
43°
Showers in the Vicinity
6:22 am5:52 pm EDT
9mph
87%
30.27
WedThuFri
52°F
52°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Z Little Italy zniknie budynek, w którym do niedawna działał najstarszy sklep z serami w USA

12.01.2024

Budynek w Little Italy zostanie zburzony z powodu ubytków konstrukcyjnych, które wystąpiły w tym tygodniu. Informacja ta jest o tyle szczególna, że w tym budynku mieścił się kiedyś słynny Alleva Dairy – najstarszy sklep z serami w Stanach Zjednoczonych. W środę doszło do częściowego zawalenia się ceglanej fasady budynku, zlokalizowanego przy ulicach Mulberry i Grand.

Władze Nowego Jorku są zmuszone wyburzyć budynek, który był świadkiem niezwykłej historii. Przy Mulberry i Grand mieścił się kiedyś najstarszy sklep z serami w USA – Alleva Dairy.

W środę, po południu, nowojorscy strażacy odebrali zgłoszenie o zawaleniu się jednej ze ścian budynku.

„Po częściowym zawaleniu się budynku w Little Italy na początku tego tygodnia, inżynierowie Departamentu Budynków (DOB) pospieszyli na miejsce zdarzenia i natychmiast rozpoczęli przeprowadzanie szczegółowej oceny strukturalnej uszkodzonego budynku” – przekazał DOB w piątkowym oświadczeniu.

„Niestety, zawalenie się komina, a także nielegalne, niedozwolone prace budowlane, które zostały wcześniej wykonane wewnątrz budynku znacznie zdestabilizowały konstrukcję. Nasi inżynierowie ustalili, że uszkodzony budynek stanowi obecnie bezpośrednie zagrożenie dla społeczeństwa i aby zapobiec niekontrolowanemu zawaleniu, nakazaliśmy właścicielom nieruchomości rozpoczęcie przygotowań do awaryjnego wyburzenia całego budynku” – dodano.

Jak się okazuje, w budynku przeprowadzono wcześniej gruntowną renowację, która obejmowała wymianę stalowych belek, stalowych spoiw oraz metalowych schodów. Wszystko to bez zatwierdzonych planów i pozwoleń. Według inżynierów DOB – przez poprawki doszło do utraty wyważonego właściwie podczas budowy nacisku na stalowe kolumny w piwnicy, co było niezbędne dla stabilności budynku.

Alleva Dairy – najstarszy sklep z serami w Nowym Jorku, uważany również za najstarszy w Ameryce – został zamknięty w marcu ubiegłego roku po wielu bataliach sądowych i problemach finansowych. Od momentu powstania przez ponad 130 lat Alleva Dairy funkcjonował w tej jednej lokalizacji.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY