New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Nowy Jork
Polonia

Z Sanoka prosto do serc Polonii

29.08.2023
Zespół wokalny Soul z Sanoka serię koncertów w Stanach Zjednoczonych rozpoczął od występu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

To nie były zwykłe koncerty, lecz śpiewane lekcje historii, patriotyzmu i polskości. Występy młodzieżowego zespołu wokalnego Soul przyniosły publiczności wiele radości, wspomnień, a nawet cennych wiadomości na temat przeszłości Polski. Wywoływały również wzruszenie, a czasami nostalgię, przez co wiele osób uroniło niejedną łzę.

Wojtek Maślanka

„Polski patriotyzm muzyką malowany” to hasło przewodnie serii koncertów młodzieżowego zespołu muzycznego Soul z Sanoka, które w ostatnich dniach miały miejsce w metropolii nowojorskiej, a także w Amerykańskiej Częstochowie, PA, oraz w Bridgeport, CT. Rozpoczął je występ w sali lustrzanej pałacu DeLamara, w którym mieści się Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Odbył się on w czwartek, 17 sierpnia, i właściwie od pierwszych wyśpiewanych wówczas słów przez urocze wokalistki, którym akompaniował – jako jedyny mężczyzna – młody pianista, publiczność była oczarowana nie tylko pięknymi głosami, ale także perfekcjonizmem i profesjonalizmem wykonywania poszczególnych utworów. Na pewno duża w tym zasługa dyrygentki i zarazem dyrektorki oraz założycielki grupy, dr Moniki Brewczak, a także duchowości i miłości do muzyki wokalistek tworzących zespół Soul. Jego nazwa chyba nie jest przypadkowa i w pełni oddaje to, co inspiruje, ale i drzemie w członkiniach tej grupy.

Zespół wokalny Soul założyła i kieruje nim dr Monika Brewczak / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Cieszymy się, że mogliśmy przynieść dużo polskości oraz zaprezentować utwory, które są wyrazem naszego patriotyzmu, wiary i przywiązania do ziemi ojczystej” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” dr Monika Brewczak. Publiczność zgromadzona w Konsulacie Generalnym RP miała okazję usłyszeć zarówno piosenki patriotyczno-nostalgiczne, jak również wiązanki specjalnie zaaranżowanych pieśni ludowych, a także utwory typowo solowe.

Wśród tych pierwszych pojawiły się m.in. takie pieśni, jak: „Niezwyciężeni” – poświęcona żołnierzom wyklętym, „Kochana Ojczyzno” – stworzona ku pamięci żołnierzy walczących o wolną Polskę, „Egzekucja w Markowej” – dedykowana rodzinie Ulmów rozstrzelanej przez Niemców za ukrywanie Żydów, „Zło dobrem zwyciężaj” – opowiadająca o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, kapelanie Solidarności bestialsko zamordowanym przez funkcjonariuszy SB, „Błogosław Matko naszej polskiej ziemi” – będąca swego rodzaju suplikacją oraz „Cud nad Wisłą” – przypominająca Bitwę Warszawską, w której Polacy pokonali bolszewików. Tę część koncertu zakończyła doskonale znana Polonii nostalgiczna pieśń „Polskie kwiaty”.

Pamiątkowa fotografia zespołu wokalnego Soul z konsulem Krzysztofem Płaskim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Natomiast występ zespołu Soul rozpoczynał jego sztandarowy przebój „Uwierz Polsko”, napisany i skomponowany przez dr Monikę Brewczak. Również ten utwór znała chyba każda osoba uczestnicząca w koncercie i wielu ludzi śpiewało go wraz z wokalistkami. Przebój ten pojawia się w różnych wersjach prawie na każdej polonijnej patriotycznej uroczystości czy festiwalu. Teledysk nakręcony do tej pieśni czy też jej różne covery mają w internecie miliony odsłon. Ma ona też już swoją historię i jest z nią związanych wiele różnych przygód.

„Tekst utworu 'Uwierz Polsko’ kilka lat temu miał znaleźć się w książce do języka polskiego, lecz niestety w ostatnim momencie został wyrzucony i zamieniony na inny przez jedną z recenzentek tego podręcznika – wyjaśniła nam dyrektorka zespołu i zarazem autorka tej pieśni. – Dla niektórych osób słowo 'Bóg’ nadal jest trudne do zaakceptowania. My się nie zraziliśmy i dalej robimy swoje. Nie bronią zadającą ból i nie raniącymi słowami, lecz swoimi piosenkami oraz postawą walczymy o promocję patriotyzmu, polskości i wiary” – dodała dr Monika Brewczak.

Wokalistki zespołu Soul były zachwycone dobrym przyjęciem ich występu przez Polonię. Na zdjęciu wraz z konsulem Krzysztofem Płaskim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zespół dziewczęcy Soul powstał w 1997 roku przy parafii Przemienia Pańskiego w Sanoku i ma na swoim koncie pięć płyt oraz około 650 koncertów w kraju i za granicą, a także czołowe miejsca w międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach chóralnych. Dużą część jego repertuaru stanowią piosenki o patriotycznej oraz o religijno-ojczyźnianej tematyce, a także pieśni ludowe. Zdecydowana większość wykonywanych przez zespół utworów to kompozycje jego założycielki i dyrygentki, dr Moniki Brewczak, która także sama aranżuje znane pieśni pasujące do ich repertuaru.

„Nasze utwory przepełnione są wartościami, na które jest zapotrzebowanie wśród młodych ludzi, zwłaszcza tych poszukujących. Piosenki te są także świadectwem śpiewających dziewczyn i dowodem, że od najmłodszych lat należy kultywować dobro, przywiązanie do ojczyzny, wiary i patriotyzmu. A my pochodzimy z Sanoka na Podkarpaciu, gdzie patriotyzm jest bardzo mocny” – wyjaśniła nasza rozmówczyni.

Konsul Krzysztof Płaski był pod wielkim wrażeniem występu zespołu wokalnego Soul / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wybór metropolii nowojorskiej i jej okolicy na serię koncertów w Stanach Zjednoczonych nie był przypadkowy, bowiem właśnie w Wielkim Jabłku piosenki zespołu wokalnego Soul są doskonale znane dzięki m.in. różnym koncertom i festiwalom, podczas których polonijna młodzież sięga po jego repertuar.

„’Boża opatrzność nie znosi przypadków’, jak mawiał nasz znajomy, dobry ksiądz, i uważam, że wszystkie zdarzenia, jakie towarzyszyły organizacji tego wyjazdu, były dowodem na to, że powinniśmy się tutaj pojawiać i dać radość naszym rodakom – podkreśliła dyrektorka zespołu. Chcieliśmy przywieźć te utwory dla nowojorskiej Polonii, ponieważ widzieliśmy zainteresowanie nimi w internecie. Słuchaliśmy również ich różnych coverów nagranych na występach w tych okolicach. Czytaliśmy też wiele komentarzy pod naszymi patriotycznymi piosenkami i napisanymi przez osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych. Tak więc widzieliśmy, że jest tutaj zapotrzebowanie na taki występ i dlatego postanowiliśmy przyjechać do was na koncerty” – wyjaśniła dr Brewczak.

Jednym z miejsc, w których wystąpił zespół wokalny Soul było sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„To był świetny koncert. Dziewczyny były doskonale przygotowane, mają piękne głosy i rewelacyjnie śpiewały, a utwory były bardzo dobrze i ciekawie zaaranżowane – powiedział konsul Krzysztof Płaski, po występie w pałacu DeLamara. – Należy tylko życzyć sobie więcej takich zespołów, zajmujących się patriotyczną tematyką podawaną w sposób bardzo przystępny dla każdego, od małych dzieci aż po osoby dorosłe czy nawet będące u schyłku życia. Jesteśmy zawsze chętni i bardzo otwarci na takie inicjatywy i z przyjemnością będziemy je wspierać. Są to cenne oraz bardzo ważne doświadczenia i wrażenia dla odbiorców, w dodatku podtrzymujące więź pomiędzy Polską a społecznością polonijną” – podkreślił przedstawiciel polskich władz.

Zespół wokalny Soul wystąpił także w Centrum Polsko-Słowiańskim oraz kościele św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie, w parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport, CT, a także w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, gdzie nie tylko dał koncert, ale także swoim śpiewem uświetnił mszę św., odprawioną podczas tegorocznych obchodów Dnia Żołnierza. Jego wyjazd do Stanów Zjednoczonych był możliwy dzięki projektowi finansowanemu ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Zespół wokalny Soul swoim śpiewem uświetnił okolicznościową mszę św. odprawioną podczas tegorocznych obchodów Dnia Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner