New York
57°
Rain
6:39 am7:20 pm EDT
7mph
70%
29.37
SunMonTue
52°F
59°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

ZA CO JESTEŚMY WDZIĘCZNI…

23.11.2022
Uczniowie podczas części artystycznej przypomnieli tradycje obchodzenia Dnia Dziękczynienia ZDJĘCIA: PFK

Święto Dziękczynienia to czas na refleksje, podziękowanie, podsumowanie roku, a przede wszystkim to okazja na spędzenie czasu z rodziną, kolegami i przyjaciółmi.

Dlatego tradycyjnie jak co roku, uczniowie, rodzice, nauczyciele i sympatycy Polskiej Szkoły Fundacji Kulturalnej w Clark spotkali się w piątek, 18 listopada, na uroczystej kolacji z tej właśnie okazji. Małgorzata Stępień, pani prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej, przywitała wszystkich, a następnie rozpoczęliśmy uroczystość prezentacją wideo na temat historii Polskiej Fundacji Kulturalnej i refleksji o ważnych dla nas Polaków wydarzeń organizowanych i sponsorowanych przez fundację w 2022 roku. A wydarzeń było naprawdę dużo: śniadanie Wielkanocne pod pomnikiem Władysława Jagiełły w Nowym Jorku, Festiwal Zdrowia, udział w Paradzie Pułaskiego, pokojowa manifestacja przeciwko wojnie oraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod pomnikiem Katyń 1940, symboliczna uroczystość z okazji Dnia Niepodległości, lekcja historii na żywo w Central Parku i wiele innych.

Uczniowie wyrażali wdzięczność za rodziców i rodzinę, kolegów, polską szkołę
i wspaniałych nauczycieli, zdrowie

Nie zabrakło na uroczystości części artystycznej. Uczniowie mieli okazję wyrazić wdzięczność za rodziców i rodzinę, kolegów, polską szkołę i wspaniałych nauczycieli, zdrowie i wiele innych rzeczy, które są dla nas wszystkich tak ważne. Następnie uczniowie ze starszych klas opowiedzieli o historii Polaków w USA. Przypomnieli wszystkim, że Polacy sięgają historią w Ameryce już wczesnych lat XVI wieku. Dziś mowę polską można usłyszeć w całych Stanach Zjednoczonych. Polacy dumnie kultywują polskie tradycje i zwyczaje.

Uczniowie ze starszych klas opowiedzieli też o historii Polaków w USA

Po części artystycznej nadeszła pora na tradycyjną kolację z okazji Święta Dziękczynienia. Nie zabrakło jednak polskiego akcentu, czyli polskiej domowej szarlotki.

Było to bardzo miłe i przyjemne dla wszystkich spotkanie.

Joanna Surowiak

uczennica Szkoły Polskiej Fundacji Kulturalnej

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne