Ustawa hazardowa zmieniła wiele w polskich prawodawstwie dotyczących gier. Przede wszystkim zaś pozwoliła wyjść z szarej strefy rozrywce, która realizowana w oparciu o określone zasady i obywatelską przyzwoitość, posiada wielowiekową tradycję.
Odkąd człowiek wymyślił rywalizację, chce nie tylko być świadkiem wydarzeń sportowych, ale również zależy mu, by swoją rację czy intuicję co do wyniku – móc spieniężyć. Z drugiej strony bukmacherkę wrzuca się do jednego worka z hazardem, co nie do końca jest słuszne, zwłaszcza gdy uwagę skierujemy na aspekty prawne.
Do zakładów bukmacherskich sami gracze rzadko podchodzą jak do czegoś, co społecznie posiada etykietę “hazardu”. Biorąc pod uwagę statystyki, można jednoznacznie stwierdzić, że rodzimych odbiorców interesują bezpieczne gry hazardowe w polskich kasynach i zwykle osobno rozpatrywane – zakłady. I tak jak operatorzy nastawieni są najbardziej na sloty, ruletkę i pokera, tak bukmacherzy na piłkę nożną. Tym, co łączy obie grupy, jest chęć spieniężenia swojej pasji, choć wielu uważa, że to najbardziej niebezpieczna z rozrywek.
Zakład sportowy jest formą zabawy, gdzie co najmniej dwa podmioty o odmiennym zdaniu, umawiają się, że osoba, która nie ma racji, musi zapłacić ustaloną kwotę. Zakłady tego typu towarzyszą człowiekowi od wieków. Pasjonuje w nich przede wszystkim czynnik ludzki, czyli możliwość popełnienia błędu w typowaniu lub – odwrotnie – zaprojektowanie czegoś nieprzewidzianego. I choć sami typerzy wyników nie chcą być postrzegani jako hazardziści (bo jak twierdzą – typowanie to solidna wiedza i umiejętności strategiczne, które podlega rankingom), prawo klasyfikuje bukmacherkę jako rodzaj hazardu.
Obstawiać można dosłownie wszystko. Ci, którzy głębiej siedzą w temacie, widzą to następująco: “Jeśli nie stać cię na własny rozwój i nie chcesz poświęcić czasu na naukę, czego ewidentnie potrzeba do zakładów, graj w automaty i gry stołowe w Polsce”, ale jeśli chcesz się wysilić i nie myślisz o zakładach jak o szybkiej rozrywce, w której można wygrać cokolwiek, na takich typerów czekają ekskluzywne oferty kasyn. Zaś co do samego typowania, warto pamiętać, że przedmiotem zakładu może być naprawdę wszystko – od pogody po wyniki wyborów na prezydenta w USA. Tematem-liderem była i pewnie będzie już zawsze – piłka nożna.
Ogólnie rzecz ujmując, zakłady bukmacherskie podlegają ustawie hazardowej, co jest najważniejszym powodem do szufladkowania ich w kontekście szeroko pojętego hazardu. Artykuł drugi ustawy definiuje możliwe w Polsce formy zakładów, które określa jako “totalizatory i bukmacherstwo”. Warunkiem świadczenia takich usług przez podmioty gospodarcze jest posiadanie odpowiedniej licencji. Zdobycie jej jest bardzo trudne, ale wielu operatorów podjęło tę próbę, jak znany każdemu typerowi – STS.
Użytkownicy platform do zakładów to doświadczeni wyjadacze. Chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z początkującymi graczami, gdyż wiedzą, ile pułapek czeka na laików w tym świecie. Zapytani o to, jak postępować w nim, by nie narazić się na niebezpieczeństwo, wskazują następujące kwestie:
Porada graczy | Wyjaśnienie |
Dołącz do zaufanego kasyna | Znajdź takie, które ma odpowiednie uprawnienia (licencję udostępnioną na stronie) i pozytywne opinie graczy. |
Czytaj recenzje kasyn online dla Polski | Każdy kraj ma swoją prawną specyfikę, więc jeśli grasz w Polsce, odnoś się do naszego rodzimego prawodawstwa. |
Bądź na bieżąco w świecie, który obstawiasz | Jeśli interesuje cię, piłka nożna i chcesz właśnie jej wyniki typować, pamiętaj, że przewagę konkurencyjną zbudujesz tylko na profesjonalizacji, doświadczeniu kibica i wiedzy (nie tylko o tym sporcie, ale też o aktualnej kondycji drużyny i poszczególnych zawodników. |
Graj rozsądnie | Pamiętaj, że umieszczenie zakładów bukmacherskich w jednym worku z hazardem oznacza, że istnieje ryzyko uzależnienia od gry. Bądź czujny i odpowiedzialny zatem. |
Chcąc doskonalić swoją ofertę, bukmacherzy nieustannie poszerzają możliwości obsługiwanych przez siebie platform do gier czy aplikacji, co z kolei przynosi za sobą wiele pytań użytkowników. Badania konsumenckie przeprowadzone w tej grupie wygenerowały kilka najczęściej pojawiających się pytań odbiorców. Są one następujące:
Wygenerowane statystycznie pytania wymagają krótkiego omówienia. Otóż – idąc po kolei – istnieje nikły procent graczy, którzy żyją tylko z typowania, ale to są naprawdę silni gracze (przede wszystkim jeśli chodzi o wiedzę). Większość typujących w ogólnym bilansie wychodzi na zero albo przegrywa. Laicy nie mają szans stworzyć z bukmacherki źródła dochodu. Jeśli chodzi o aspekt legalności, to bukmacherkę jest – jeśli posiada uprawnienia – jest w Polsce legalna. Należy jednak pamiętać, że przeznaczona jest dla osób pełnoletnich. Zakładów nie należy traktować jako inwestycji. To, co wpłacamy, to nasz budżet na rozrywkę, na grę hazardową i dla własnego bezpieczeństwa lepiej nazywać to po imieniu.
Poznawszy specyfikę tego świata, możemy jednoznacznie stwierdzić, że typowanie jest w Polsce legalne. Piłka nożna zaś stanowi najczęstszy przedmiot typowania wśród polskich odbiorców bukmacherki. Nie ma nic złego w poszerzaniu fanowskich doświadczeń, a w ten sposób właśnie widzi to większość graczy, którzy typują wyniki footballu. Wszystko jest dla ludzi, jeśli pamiętamy, że “gra” nie powinna kojarzyć się z zespołem zachowań ryzykownych, dlatego dopóki mowa o rozrywce, piłka w grze, gdy zaczyna nas wciągać, piłka stop.