New York
48°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
7mph
37%
30.24
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Polonia

Zapowiada się biało-czerwono-niebieska parada

14.02.2023
Na czele tegorocznej Parady Pułaskiego jako Wielki Marszałek stanie płk Franciszek Piwowarczyk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Ja nie jestem nowym, tylko starym przyjacielem Polonii” – podkreślił nowojorski burmistrz Eric Adams podczas uroczystości szarfowania tegorocznego Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego Franciszka Piwowarczyka. Zapewnił też, że przez całą swoją kadencję, każdego roku, będzie uczestniczył w biało-czerwonym marszu Piątą Aleją, oraz że w pierwszą niedzielę października rozświetli nowojorski ratusz polskimi barwami. Ceremonia wręczenia insygniów marszałkowskich odbyła się w czwartek, 19 stycznia, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie.

„Ta nominacja jest dla mnie wielkim i honorowym wyróżnieniem. Czuję się tak jakbym został ambasadorem Polonii. Traktuję ten obowiązek bardzo poważnie i będę się z niego wywiązywał oraz reprezentował Polonię i Polskę najlepiej jak tylko potrafię” – podkreślił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego.

Biało-czerwona manifestacja Polonii na Piątej Alei zaplanowana jest na 1 października. Franciszek Piwowarczyk do udziału w paradzie zamierza bardzo mocno zaangażować młodych ludzi, ale także oficerów policji z różnych departamentów.

„Już jest duże zainteresowanie tą paradą, ale ja będę dalej namawiał, agitował i motywował wszystkich do licznego udziału. Mam nadzieję, że tegoroczna parada będzie o wiele liczniejsza niż te dotychczasowe” – podkreślił Wielki Marszałek 2023.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Franciszek Piwowarczyk (piąty z prawej) wraz z żoną Agatą (stoi obok niego) i przedstawicielami Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

OFICJALNA CZEŚĆ UROCZYSTOŚCI

Tegoroczna uroczystość szarfowania przywódcy dorocznej październikowej manifestacji Polonii na Piątej Alei była jedną z najliczniejszych w historii. W siedzibie Konsulatu Generalnego zebrało się ponad 200 osób, a chętnych do udziału było dwa razy więcej. Wśród gości ceremonii marszałkowskiej byli przedstawiciele Głównego Komitetu Parady Pułaskiego oraz wielu różnych organizacji i instytucji na czele z Radą Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, której członkiem jest także tegoroczny Wielki Marszałek Franciszek Piwowarczyk. Obecni byli również jego najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy, a także Wielcy Marszałkowie z lat wcześniejszych oraz przedstawiciele polonijnych szkół i duchowieństwa. Nie zabrakło amerykańskich polityków i działaczy, wśród których byli m.in. Rita Cosby wraz z Tomaczkiem Bednarkiem, Curtis Sliwa, radny Robert Holden a nawet – co podniosło uroczystość do rangi historycznej – burmistrz Nowego Jorku Eric Adams.

Gospodarzem ceremonii przekazania insygniów marszałkowskich Franciszkowi Piwowarczykowi był konsul generalny Adrian Kubicki, który przywitał gości, a także podziękował ubiegłorocznemu i złożył gratulacje tegorocznemu Wielkiemu Marszałkowi Parady Pułaskiego. Cześć oficjalną prowadził Bartek Szymański, młody polsko-amerykański aktor i zarazem sekretarz Głównego Komitetu Parady Pułaskiego.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams (w środku) wraz z konsulem generalnym Adrianem Kubickim (piąty z lewej) oraz tegorocznym i byłymi Wielkimi Marszałkami Parady Pułaskiego obecnymi na uroczystości / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Hymny narodowe odśpiewały: Lauren Peski (amerykański) i Paula Kozicz (polski), która także na zakończenie uroczystości wykonała pieśń „God Bless America”. Z kolei Jakub Khan zaśpiewał patriotyczny utwór „Marsz, marsz Polonia”. Poza tym uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Kazimierza Królewcza w Newarku, NJ, zaprezentowali program artystyczny, a młodzi polonijni pianiści Robert Argasiński i dr Robert Bronchard uatrakcyjnili ceremonię krótkimi recitalami. Nie zabrakło modlitwy, którą na początku uroczystości odmówił ks. kanonik Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza w Newarku, a na zakończenie ks. kanonik Feliks Marciniak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wallington, NJ.

Główną część ceremonii stanowiło przekazanie szarfy marszałkowskiej Franciszkowi Piwowarczykowi, czego dokonał ubiegłoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Marcin Luc. Oczywiście nie zabrakło okolicznościowych przemów. Głos zabierali m.in.: konsul generalny Adrian Kubicki, przewodniczący Głównego Komitetu Parady Pułaskiego Richard Zawisny, prezes PSFCU Bogdan Chmielewski, radny Robert Holden oraz były kandydat na nowojorskiego burmistrza Curtis Sliwa. Jednak najważniejsze były wystąpienia Wielkich Marszałków – ubiegłorocznego i tegorocznego – a także nowojorskiego włodarza Erica Adamsa.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams zadeklarował swój udział we wszystkich Paradach Pułaskiego jakie odbędą się podczas jego kadencji oraz zapewnił, że 1 października rozświetli ratusz Wielkiego Jabłka biało-czerwonymi barwami / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MARSZAŁKOWSKIE PRZEMÓWIENIA

Ubiegłoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego podziękował wszystkim za piękny biało-czerwony i zarazem bardzo liczny – mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych – udział w marszu Piątą Aleją.

„Przez cały rok mówiłem, że chciałbym, żeby 85. Parada Pułaskiego była biało-czerwona, i rzeczywiście tak było. Mimo że pogoda nie była idealna, to nie powstrzymała nas od marszu Piątą Aleją” – podkreślił Marcin Luc. Dodał, że w tym roku do tych biało-czerwonych barw Franciszek Piwowarczyk na pewno dołoży trzeci kolor – niebieski – symbolizujący policję.

Zarówno podczas przemówienia, jak i w późniejszych rozmowach zapewniał, że czas związany z paradą jak i z całorocznymi przygotowaniami do niej na zawsze pozostanie w jego sercu, bo był czymś wyjątkowym w jego życiu. Swojemu następcy życzył powodzenia, cierpliwości i stalowych nerwów, a przede wszystkim udanej parady.

„Myślę, że będzie ona bardzo fajna, ponieważ Franciszkowi Piwowarczykowi, jako zastępcy komendanta policji z Irvington, na pewno będą towarzyszyły legiony policjantów, przez co ta parada będzie nie tylko biało-czerwona, ale biało-czerwono-niebieska. To jest bardzo ważne w obecnym czasie, gdy ludzie – szczególnie w Nowym Jorku – nie mają respektu do policji. Myślę, że może dzięki temu wszyscy zaczną nieco inaczej patrzeć na stróżów prawa i zaczną okazywać im szacunek, na jaki zasługują” – podkreślił Marcin Luc dodając, że bardzo się cieszy, że ma takiego następcę.

Szarfę Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego przekazał płk. Franciszkowi Piwowarczykowi jego poprzednik Marcin Luc / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Na pewno świetnie wypełni swoją rolę, tym bardziej że jest człowiekiem, który w swoim życiu osiągnął już wiele sukcesów i życzę mu, żeby 86. Parada Pułaskiego była kolejnym” – stwierdził nasz rozmówca. Zapewnił też, że ze swojej strony na pewno będzie go wspierał, służył mu dobrą radą i pomagał, jeśli będzie tego potrzebował.

Tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego również rozpoczął swoje wystąpienie od podziękowań. Skierował je w stronę swojego poprzednika, Głównego Komitetu Parady Pułaskiego, konsula generalnego, rodziny i zebranych gości. W przemówieniu wspomniał polsko-amerykańskiego bohatera, któremu dedykowana jest październikowa parada. Przywołał też jego zasługi, włącznie z uratowaniem życia gen. Jerzemu Waszyngtonowi, późniejszemu pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Wspominał prezydenta Johna Kennedy’ego, działacza na rzecz równouprawnienia Martina Luthera Kinga, prezydenta Ronalda Reagana i św. Jana Pawła II. Zwrócił też uwagę na wojnę w Ukrainie i pomoc, jaką uchodźcom okazują Polacy. Zachęcił do oddania należnego hołdu wszystkim bohaterom i ludziom, dzięki którym możemy spokojnie żyć i realizować swój amerykański sen.

„Moi drodzy, zostańmy bohaterami naszych czasów. Możemy zacząć od ochrony życia i zapewnienia bezpieczeństwa naszym dzieciom, wzajemnego szacunku i pomocy, jedności i zapewnienia bezpieczeństwa Polsce, wsparcia dla żołnierzy i weteranów, stróżów prawa, strażaków, lekarzy oraz wiary w Jezusa Chrystusa” – mówił Franciszek Piwowarczyk. Przedstawił też swoją rodzinę oraz zachęcił wszystkich do licznego udziału w paradzie.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Franciszek Piwowarczyk wraz z rodziną: żoną Agatą (druga z prawej) oraz córką Adrianną (druga z lewej), synem Kevinem i siostrą Joanną / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Historia została już napisana, ale przyszłość należy do nas. Dziś oddajemy honor gen. Kazimierzowi Pułaskiemu, a za kilka miesięcy będziemy kontynuować naszą podróż celebrując polskie dziedzictwo” – podkreślał Wielki Marszałek 2023.

Bardzo ważne przemówienie wygłosił również burmistrz Nowego Jorku. Eric Adams również nawiązywał do możliwości spełniania amerykańskiego snu przez mieszkańców Wielkiego Jabłka, ale też zwrócił uwagę na wkład i znaczenie Polonii w jego rozwój. Jak zapewnił, doskonale zna nasze środowisko, ponieważ przez wiele lat pełnił służbę w greenpoinckiej komendzie policji, a także był prezydentem Brooklynu, dzielnicy liczne zamieszkiwanej przez Polaków.

„Ja nie jestem nowym tylko starym przyjacielem Polonii” – podkreślił nowojorski burmistrz. Dlatego też okazuje nam wielkie wsparcie. Tak było już podczas ubiegłorocznego Bankietu Marszałkowskiego, na którym się pojawił. Tak też było podczas czwartkowej ceremonii. Była to pierwsza od wielu lat (o ile nie pierwsza w historii) wizyta nowojorskiego włodarza w Konsulacie Generalnym RP. Jednak najważniejszy w tym wszystkim jest szacunek, jakim Eric Adam darzy Polonię, oraz dwie deklaracje, które złożył.

„Nie wiem, jak to było w przypadku poprzednich burmistrzów, ale ja tak długo, jak będę włodarzem Nowego Jorku, każdego roku będę maszerował z wami w Paradzie Pułaskiego” – zadeklarował Eric Adams. Dodał też, że 1 października rozświetli biało-czerwonymi kolorami nowojorski ratusz.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams (trzeci z prawej) wraz z konsulem generalnym Adrianem Kubickim (trzeci z lewej), przewodniczącym Głównego Komitetu Parady Pułaskiego Richardem Zawisnym (drugi z prawej) oraz trzema ostatnimi Wielkimi Marszałkami – Jadwigą Kopalą (2020/21), Franciszkiem Piwowarczykiem (2023) i Marcinem Lucem (2022) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zarówno te zapewnienia, jak i obecność nowojorskiego burmistrza na ceremonii szarfowania Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego sprawiają, że jesteśmy świadkami historycznego momentu dla Polonii. Zwrócił na to uwagę m.in. konsul generalny Adrian Kubicki.

„Od niepamiętnych czasów żaden nowojorski burmistrz nie odwiedził siedziby Konsulatu Generalnego RP, a więc pojawienie się tutaj Erica Adamsa jest historycznym wydarzeniem” – podkreślił polski dyplomata. Dodał, że jednak nie to jest najważniejsze w kontekście tej wizyty, tylko deklaracje, jakie nowojorski burmistrz złożył, oraz sposób w jaki postrzega Polonię.

„Bardzo znaczące jest to, że Eric Adams rozumie, docenia i ma ogromny szacunek dla polskiej społeczności. Patrzy na nas przede wszystkim przez merytoryczny wkład, jaki Polonia wnosi w to, jakim miastem jest Nowy Jork – stwierdził konsul generalny. – Jak sam powiedział, nie jest nowym, tylko starym przyjacielem Polonii i bardzo dobrze zna naszą społeczność. Cieszymy się, że możemy na niego liczyć” – podkreślił Adrian Kubicki. Dodał też, że jest pod wielkim wrażeniem całej marszałkowskiej uroczystości, która zwiastuję piękną i bardzo udaną paradę.

„Po dzisiejszym wystąpieniu Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego, które naprawdę było bardzo dobre, jestem pewien, że uda mu się zaangażować wiele osób, które do tej pory w niej nie brały udziału. To, że jest policjantem, oraz że na co dzień pracuje z różnymi społecznościami i doskonale rozumie, co oznacza słowo 'służba’, daje szansę na zainteresowanie paradą osób innej narodowości, które nawet jeśli nie zaangażują się czynnie, to będą się jej przyglądały. Tak więc Polska ma szanse w tym roku przedostać się do świadomości Amerykanów i być dla nich inspiracją. A mamy im wiele do przekazania, nie tylko na tematy bieżące, jak np. pomoc Ukrainie, ale też ze starszej historii, i mam nadzieję, że dzięki temu marszałkowi i zainteresowaniu, jakie dzisiaj mieliśmy, nie tylko Piąta Aleja będzie biało-czerwona, ale że to będzie polskie święto w USA. A ja nawet uważam, że Parada Pułaskiego jest największym i najważniejszym wydarzeniem polonijnym na świecie” – znaczył Adrian Kubicki.

Dodał też, że na to ma wpływ wiele czynników, również zewnętrznych, jak np. fakt, że odbywa się w Nowym Jorku, będącym centrum świata, że przechodzi Piątą Aleją, że to wydarzenie przyciąga nie tylko mieszkańców Nowego Jorku, ale również ludzi z różnych miejsc na świecie.

„Patrząc na zainteresowanie dzisiejszym szarfowaniem oraz jego przebieg, myślę, że mamy szansę zorganizować historyczną i rekordową paradę” – dodał na zakończenie konsul generalny.

Podczas ceremonii szarfowania uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Kazimierza Królewcza w Newarku zaprezentowali program artystyczny / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

WIELKI MARSZAŁEK PARADY PUŁASKIEGO 2023

Franciszek Piwowarczyk ma 47 lat. Urodził się w Polsce, a do Stanów Zjednoczonych wyemigrował wraz z rodzicami w 1992 roku. Jako młody emigrant pracował w różnych branżach, zajmował się również inwestowaniem w nieruchomości oraz prowadził własną działalność jako właściciel stacji Texaco. Ostatecznie postanowił poświęcić się służbie w policji. Po zakończeniu studiów na Wydziale Prawa Kryminalnego oraz po honorowym ukończeniu Akademii Policyjnej w Cedar Grove, NJ, rozpoczął służbę egzekwowania prawa dla szeryfa hrabstwa Essex, NJ. Następnie podjął pracę jako oficer policji w Irvington, NJ. Po niespełna pięciu latach służby otrzymał status detektywa, który utrzymuje do dziś. Obecnie posiada stopień pułkownika i pełni funkcję zastępcy szefa w Departamencie Policji w Irvington. Jest również instruktorem policyjnym i bierze aktywny udział w szkoleniu oraz rekrutacji oficerów. W 2021 r. powierzono mu także stanowisko dowódcy Oddziału Wewnętrznego.

Za swoje zaangażowanie oraz odwagę i bohaterstwo w działaniach służbowych został wielokrotnie odznaczony. Jest członkiem wielu organizacji zrzeszających przedstawicieli prawa, m.in.: Dobroczynnego Stowarzyszenia Policji ze stanu New Jersey (PBA), Związku Wyższych Oficerów (SOA), Braterskiego Stowarzyszenia Policji (FOP), Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Szefów Policji (IACP).

Tegoroczny i ubiegłoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego. Od lewej: Marcin Luc, Agata Piwowarczyk (Nycz), Magdalena Luc i Franciszek Piwowarczyk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Prywatnie Franciszek Piwowarczyk jest głową rodziny, którą założył w 1996 r. wraz z żoną Agatą Nycz. Mają dwoje dzieci: syna Kevina (25 lat) i córkę Adriannę (19 lat). Dzieci – wychowane w polskiej tradycji i kulturze – są absolwentami Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Kazimierza Królewicza w Newarku, NJ. Poza tym Kevin postanowił swoje dorosłe życie związać z armią amerykańską.

Franciszek Piwowarczyk jest osobą bardzo rodzinną i wolny czas najchętniej spędza w towarzystwie najbliższych. Lubi podróżować, jest także licencjonowanym pilotem. Poza tym jako praktykujący katolik i parafianin kościoła św. Kazimierza Królewicza w Newarku, udziela się społecznie pełniąc w parafii stanowisko przewodniczącego Komisji Finansowej. W 2014 r. miał zaszczyt reprezentować ją jako lokalny marszałek na 77. Paradzie Pułaskiego. W 2015 r. został członkiem Komisji Nadzorczej Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, a trzy lata później wybrano go do Rady Dyrektorów PSFCU, gdzie pełnił funkcję sekretarza oraz skarbnika, i zasiada w niej do dziś. W październiku 2022 r. powierzono mu funkcję Wielkiego Marszałka 86. Parady Pułaskiego.

W swoim życiu Franciszek Piwowarczyk kieruje się zawsze najcenniejszymi wartościami, które wyniósł z wychowania w domu rodzinnym. To one towarzyszą mu we wszystkich działaniach zarówno prywatnych jak i służbowych.

Autor tekstu: Wojtek Maślanka

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Franciszek Piwowarczyk wraz z żoną Agatą, konsulem generalnym Adrianem Kubckim, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorotą Andraką oraz nauczycielkami i uczniami Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Kazimierza Królewcza w Newarku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY