New York
73°
Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
5mph
49%
29.98
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Zapraszamy polonijne dzieci na obchody święta Tadeusza Kościuszki

19.04.2023

Dzień Kościuszki w West Point

Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point stanie się w sobotę, 6 maja, miejscem uroczystości związanych z 20. obchodami Dnia Tadeusza Kościuszki. Poprzedzi je seminarium poświęcone bohaterowi dwóch narodów, które odbędzie się dzień wcześniej.

Bardzo widowiskowym elementem obchodów Dnia Tadeusza Kościuszki jest defilada kadetów z Akademii Wojskowej w West Point

Organizatorem wydarzenia jest Amerykańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Kościuszki w West Point, którego założycielem i prezesem jest prof. Anthony Bajdek. Zostało ono utworzone i zarejestrowane w Massachusetts w 2003 roku przez prof. Bajdka, dziekana i wykładowcę historii na Northeastern University w Bostonie.

„Dzień Kościuszki w West Point to przepiękna uroczystość, której główną atrakcją jest parada wojskowa kadetów akademii. Jest to wydarzenie, które powinien zobaczyć każdy, komu bliskie są polskie dziedzictwo i dziedzictwo Tadeusza Kościuszki w USA. Zwłaszcza warto zwrócić na niego uwagę młodzieży polonijnej. W tym roku Pulaski Association of Business and Professional Men i Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa postanowiły opłacić autobusy, które na tegoroczne obchody Dnia Kościuszki dowiozą do West Point kilkuset uczniów zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz w dwujęzycznym polsko-angielskim programie nauczania, stosowanym m.in w PS 34 na Greenpoincie – mówi Grzegorz Fryc, prezes Pulaski Association. –Zależy nam na tym, aby dzieci polskiego pochodzenia jak najwięcej dowiedziały się o bohaterze dwóch narodów, jakim był Tadeusz Kościuszko, i żeby rozumiały jego dziedzictwo poprzez doświadczenie miejsca, które budował, a którym jest Amerykańska Akademia Wojskowa w West Point”.

Akademia Wojskowa w West Point jest pięknie położona nad rzeką Hudson w stanie Nowy Jork

Będzie to pierwsze wydarzenie, w którym razem udział wezmą dzieci z dwóch odrębnych systemów nauczania zarówno z Polskich Szkół Dokształcających, jak i dwujęzycznego programu, co bardzo cieszy sponsorów tej wycieczki. „Kościuszko służył w West Point na długo zanim Akademia Wojskowa została założona. Teraz czcimy tam corocznie jego pamięć jako amerykańskiego i polskiego bohatera” – powiedział pułkownik Steve Olejasz, wiceprezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Kościuszki w West Point.

Obchody Dnia Kościuszki w takiej formie jak dziś odbywają się od 20 lat. Do uroczystości na terenie Akademii Wojskowej w West Point doszła jeszcze Konferencja Kościuszkowska, która odbywa się co roku w formie całodniowego spotkania w hotelu Thayer na terenie Akademii. Zjeżdżają się na nią naukowcy uniwersyteccy, historycy, wojskowi z Polski i Litwy, członkowie ministerstw obrony Polski i Litwy, wykładowcy West Point i inni specjaliści. Wszyscy starają się rzucić światło na życie i czasy Kościuszki w Stanach Zjednoczonych, jak również w Polsce, i przedyskutować współczesne kwestie bezpieczeństwa stojące przed NATO, Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

Uroczystości związane z obchodami ku czci bohaterskiego generała odbywają się corocznie w miejscu, gdzie stoi najstarszy na świecie pomnik Kościuszki. Został ufundowany dzięki dobrowolnej akcji zbierania funduszy wśród członków Korpusu Kadetów Akademii Wojskowej i poświęcony 4 lipca 1828 roku. Tadeusz Kościuszko został wybrany na bohatera Akademii przez jej kadetów. Od tamtej pory co roku organizowane są uroczystości związane z uczczeniem pamięci polskiego bohatera, walczącego o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Dzień Kościuszki w West Point rozpocznie się uroczystą mszą w języku polskim katedrze wojskowej na terenie Akademii. Następnie na głównym polu uczelni zobaczyć będzie można tysiące żołnierzy, którzy wezmą udział w uroczystej paradzie wojskowej. Tuż po niej pod pomnikiem Kościuszki w West Point odbędą się uroczystości z przedstawicielami władz i sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Polski. Po zakończeniu ceremonii uczniowie i widzowie będą mieli szansę wziąć udział w lekcji o Tadeuszu Kościuszce pod pomnikiem Kościuszki. Popołudnie w West Point zwieńczone będzie lunchem w Hotelu Thayer na terenie Akademii.

W West Point stoi najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki

Przypomnijmy, że Tadeusz Kościuszko był inicjatorem założenia Akademii Wojskowej w West Point. Generał George Washington uważał, że West Point jest najważniejszą pozycją obronną na całym kontynencie północnoamerykańskim, dlatego wybrał to miejsce na budowę fortu. W 1778 roku Kościuszko, który był także inżynierem wojskowym, zaprojektował fortyfikacje. Powierzono mu ten projekt, bo już wtedy było głośno o wkładzie jego prac fortyfikacyjnych do amerykańskiego zwycięstwa w bitwie pod Saratogą jesienią 1777 roku.

Akademia Wojskowa w West Point została otwarta dla kadetów 4 lipca 1802 roku.

opr. IH

UWAGA:

Rodzice uczniów, którzy wyrażą chęć wyjazdu do West Point na obchody Dnia Pamięci Tadeusza Kościuszki, są proszeni o zgłaszanie się do nauczycieli dzieci w ich szkołach.

Wyjazd autobusów planowany jest na sobotę, 6 maja, o godzinie 7:30 rano. Autobusy zostały opłacone przez Pulaski Association of Business and Professional Men i Polsko-Słowiańską Unię Kredytową.

Więcej informacji na temat dnia Kościuszki w West Point znaleźć można na stronie http://www.kosciuszkoatwestpoint.org

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner