New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
5mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

„Zawsze pamiętaj, nigdy nie zapominaj” – Gold Star Mission 2022   

26.09.2022

CHICAGO: W sobotę 24 września zakończył się 5. dniowy rajd rowerowy fundacji Gold Star Mission 2022. Mottem rajdu było hasło: „Always Rembember – Never Forget”/ „Zawsze pamiętaj, nigdy nie zapominaj”. Celem było upamiętnienie polskich i amerykańskich żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie. Rodziny, przyjaciele żołnierzy, którzy zgineli w Iraku i Afganistanie przejechali na rowerach 530 mil (848 km.) – po drogach stanu Illinois, aby upamietnić poległych  żołnierzy.

“Gold Star Mission 500” – Rajd Rowerowy – realizowany był przez fundację Gold Star Mission we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Chicago, Dowództwem Sił Zbrojnych RP oraz Gwardią Narodową Stanu Illinois za polskich i amerykańskich żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie.

W Konsulacie RP w Chicago odbyło się podsumowanie rajdu rowerowego Gold Star Mission 2022. Gospodarzem spotkania był Konsul Generalny Dr. Paweł Zyzak. Generał Cezary Wiśniewski, Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP, General Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois, polonijni weterani z czasów II wojny światowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, 40 weteranów armii polskiej z czasów wojny w Iraku i Afganistanie, żołnierze i dowódcy Gwardiii Narodowej Illinois, fundacji amerykańskiej „Gold Star Mission”, polskiego Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”, a także Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach, żony, dzieci, rodziny polskich żolnierzy poległych w czasie wojen w Iraku i w Afganistanie, przedstawiciele organziacji polonijnych: Legionu Młodych Polek, Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois, Związku Klubów Polskich.

Rajd rowerowy rozpoczął się 20 września ze Springfield do Chicago. W rajdzie rowerowym uczestniczyło 24 rowerzystów (polskich oraz amerykańskich) w tym: weterani, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP oraz polskich rodzin, które straciły swoich bliskich w Iraku lub Afganistanie.

Zdjęcia zawodników Gold Star Mission 2022 dzięki uprzejmości Illinois National Guards

W tegorocznym wyścigu uczestniczyły po raz pierwszy rodziny i przyjaciele poległych polskich żołnierzy. Rodziny poległych polskich żołnierzy były poruszone serdecznościa z jaką były witane na każdym kilkunastu przystanków rajdu rowerowego przez Amerykańskie rodziny, weteranów, rodziny poległych amerykańskich żołnierzy.

Jednym z organizatorów rajdu rowerowego z udziałem polskich żołnierzy i rodzin był Andrew Adamczyk, Zastępca Dyrektora d/s Strategicznego Planowania w Gwardii Narodowej Illinois, w Gwardii Narodowej stanu Illinois, weteran wojny w Iraku i Afganistanie.

Rozmawialiśmy z polskimi żołnierzami-weteranami, którzy uczestniczyli w sympozjum zorganizowanym dla nich w bazie Gwardii Narodowej stanu Illinois, w Marseillis. Zotali tam przewiezieni śmigłowcami z Chicago. Bardzo cenią sobie współpracy z Gwardią Narodową Illinois. W przyszłym roku będą miały miejsce obchody 30. Lecia współpracy Gwardii Narodowej stanu Illinois z polskimi siłami zbrojnymi.

Greta Sobolewska z Konsulatu RP została wyróżniona przez Generała Cezarego Wiśniewskiego, Zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP, za jej wkład w organizację i pomoc dla Gold Star Mission.

Greta Sobolewska z Konsulatu RP z żonami poległych polskich żołnierzy w czasie wojen w Iraku i Afganistanie

Raporty n/t wyscigu GOLD STAR MISSION można znaleźć na stronach ING, Ministerstwa Obrony RP.

Kathy Lesny Evans i Mary Anselmo z Legionu Młodych Polek przekazały fundacji Gold Star Mission czek na $ 5,000 na wsparcie misji na rzecz pomocy rodzinom poległych żołnierzy i na fundusze stypendialne dla dzieci i młodzieży poległych żolnierzy. Inne organziacje polonijne również zamierzają wesprzeć szlachetną misję Gold Star Mission.

Dr. Lucja-Mirowska Kopec, Prezes Związku Klubów Polskich, Jan Kopec, Przewodniczący Komitetu Parady 3. Majowej w rozmowie z Generałem Richardem Neely o współpracy polsko-amerykańskiej. Orkiestra ING bierze udział corocznie w Paradzie 3. Majowej.

W niedzielę miała miejsce ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35) w hołdzie poległym żołnierzom Błękitnej Armii Gen. J. Hallera, uczestnikom Bitwy Warszawskiej 1920 i wojny polsko-bolszewickiej oraz żołnierzom drugiej wojny światowej na Cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery (7201 Archer Rd, Justice, IL 60458).

Cześć pamięci poległych polskich i amerykańskich żołnierzy

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk oraz zdjęcia dzięki uprzejmości Illinois National Guards

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00