New York
73°
Mostly Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
6mph
55%
29.96
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Ze schronisk dla migrantów eksmitowano kobiety w zaawansowanej ciąży. Fatalne wyniki audytu

11.05.2024

Audyt polityki miasta Nowy Jork wobec przebywających w lokalnych schroniskach migrantów wykazał, że pewne kwestie organizacyjne zostały całkowicie zaniedbane lub były realizowane chaotycznie. Autor raportu i audytor Brad Lander zaapelował do burmistrza NYC o wstrzymanie zasady eksmisji migrantów ze schronisk po 60 dniach pobytu.

Wobec masowego napływu oczekujących na azyl migrantów do Nowego Jorku, a w konsekwencji przeludnienie schronisk, władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu limitu pobytu w tego typu placówkach – do 30 i 60 dni w różnych przypadkach.

Na początku stycznia 2024 roku ze schronisk zaczęto eksmitować pierwszych migrantów, którzy przebywali tam zbyt długo. Początkowo limit pobytu dotyczył także kobiet w zaawansowanej ciąży. Zmieniło się to, kiedy wyszło na jaw, że ze schroniska została wydalona 26-latka w 9. miesiącu ciąży.

Później pojawiły się instrukcje, aby nie wydalać ze schronisk kobiet, które są w trzecim trymestrze ciąży. Audytor Brad Lander podkreśla jednak, że tych zasad nigdy oficjalnie nie sformułowano.

„Żadna [taka] pisemna polityka nie została nigdy ogłoszona. Pracownicy i wykonawcy nie otrzymali tych informacji. Powiadomienie, które otrzymujesz, gdy przekroczysz 60-dniowy limit, nie mówi, że jako kobieta w ciąży, jesteś zwolniona [z eksmisji”” – stwierdził Lander podczas czwartkowej konferencji prasowej.

W związku z trudnościami, których doświadczyły także dzieci migrantów – jako uczniowie nowojorskich szkół – Lander zaapelował do burmistrza, aby zawiesić regułę wydalania migrantów po 60 dniach, co najmniej do końca roku szkolnego.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner