New York
81°
Fair
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
74%
30.14
SatSunMon
82°F
91°F
91°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Polonia

Żeglarze zapraszają na pokład

01.03.2023
Ostatnie regaty o Puchar Konsula RP w Nowym Jorku, jakie PKŻ zorganizował 19 lipca 2019 roku na Zatoce Brooklyńskiej, wygrała załoga klubowej Baby Jagi

Polski Klub Żeglarski w Nowym Joru ma bogate plany na rok 2023 i już rozpoczął działania.

W sobotę, 4 marca, o godz. 10 rano, PKŻ zaprasza na spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych kursami żeglarskimi. Można będzie zdobyć stopień żeglarza jachtowego oraz jachtowego sternika morskiego. Kursy zakończą się egzaminami, których zaliczenie będzie potwierdzone polskim patentem. Rejsy stażowe będą prowadzone lokalnie oraz na nowym jachcie klubowym w zależności o tego, w którym miejscu na świecie będzie się aktualnie znajdował.

Miejsce spotkania: 231 Norman Avenue, Brooklyn, NY 11222.

„W tym roku mamy dużo planów, w szczególności żeglarskich – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Tomasz Skrobecki, komandor Polskiego Klubu Żeglarskiego. – Jesteśmy w trakcie finalizacji zakupu jachtu Dufour 44. Jacht został zakupiony we Francji i zostanie stamtąd sprowadzony przez nasze załogi. Na początku będą to rejsy po wodach europejskich. Następnie jacht przepłynie przez Ocean Atlantycki na Karaiby. Po zakończeniu sezonie karaibskiego trafi na lokalne wody w pobliżu Nowego Jorku“.

Na najbliższy sezon klub przygotował również jacht Impulse 21, który będzie służył przede wszystkim do szkolenia młodzieży. Poza tym członkowie i sympatycy klubu będą uczestniczyć w różnych rejsach oraz regatach. Już w marcu kilka osób z PKŻ, wraz z Polonią z Chicago, Kanady oraz załogantami z Polski, będzie uczestniczyć w rejsie karaibskim na pokładzie S/Y Fryderyk Chopin.

„Wrócimy do naszej tradycji i zorganizujemy lokalne regaty, jeszcze jeden koncert szant i inne żeglarskie imprezy w zależności od możliwości i zainteresowania“ – podkreślił komandor Skrobecki.

Należy przypomnieć, że na początku 2021 roku PKŻ stracił swoją siedzibę – Barkę – stojącą w Moonbeam Gateway Marina na Brooklynie. W nocy z 17 na 18 stycznia Barka przewróciła się i zatonęła. Klub poniósł ogromne straty. Wiele imprez musiało być odwołanych. Zanosiło się na to, że klub zakończy swoją działalność. Ale… żeglarze nie poddali się. Wciąż trzymają się razem i starają się realizować swoją pasję. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Polski lub Żeglarski będzie prowadził normalną działalność. Informacje można znaleźć na stronie internetowej PKŻ www.zeglarzeny.org, a także na Facebooku. Można też pisać na email: skrbck@yahoo.com lub radkurek@gmail.com.

Janusz M. Szlechta

FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner