New York
34°
Clear
6:57 am4:30 pm EST
12mph
51%
30.03
WedThuFri
41°F
50°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka

Zgromadzenie Ogólne koszmarem dla kierowców

20.09.2022

Początek 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych łączy się z koszmarem dla kierowców – zauważył poniedziałkowy „New York Post”. Szczególnie uciążliwa będzie środa, kiedy do Nowego Jorku zawita prezydent USA Joe Biden.

„Powraca Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych – a wraz z nim wzmożony ruch uliczny. Trasy autobusów będą zakłócane, a drogi – zamykane, niekiedy bez uprzedzenia. W czasie, gdy przez cały tydzień będą obradować światowi przywódcy (…), Midtown (centrum miasta) stanie się koszmarem dla kierowców” – ostrzega nowojorska gazeta.

Według urzędników transportu miejskiego średnia prędkość samochodów spada wówczas do czterech mil (6,4 km) na godzinę. Policja wzywa nowojorczyków i turystów do skorzystania z transportu zbiorowego lub używania rowerów. Ruch na niektórych ulicach jest w ogóle wstrzymany.

„NYP” podkreśla, że z powodu udziału prezydenta Bidena w uroczystościach pogrzebowych Królowej Elżbiety II w Londynie opóźniony zostanie jego przyjazd do ONZ. Jego przemówienie, które zwykle byłoby wygłoszone we wtorek, zostało przełożone na środę.

Gazeta, powołując się na władze transportowe, wyszczególnia ulice, które pozostaną zamknięte do 23 września w ramach tzw. Gridlock Alert Days. Wiązać się z tym będą także kłopoty z parkowaniem.

„Najlepszym rozwiązaniem dla kierowców jest całkowite unikanie Midtown – a już na pewno unikanie zbliżania się do Bidena, który prawdopodobnie przybędzie z dużą świtą” – ostrzega „NYP”.

Z doświadczeń z minionych lat wynika, że kawalkada prezydencka może liczyć dziesiątki pojazdów. Korespondent PAP podliczył, że kiedy w ONZ przemawiał prezydent Donald Trump, jego kawalkada liczyła ponad 70 samochodów. Zanim auta się oddaliły od budynków ONZ, nawet na przejście z jednej strony na drugą 1. Alei trzeba było czekać około pół godziny.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00