New York
63°
Fog
6:45 am6:50 pm EDT
18mph
92%
29.99
MonTueWed
63°F
63°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Zmarł Harry Belafonte, gwiazda muzyki i filmu lat 50. XX wieku

25.04.2023

W wieku 96 lat zmarł we wtorek w Nowym Jorku Harry Belafonte, amerykańska supergwiazda piosenki i kina, aktywista społeczny, pierwszy Afroamerykanin, który zdobył nagrodę Emmy.

„Znany piosenkarz, aktor (…), legendarny działacz na rzecz praw obywatelskich, Harry Belafonte zmarł dziś rano z powodu niewydolności serca w swoim domu w Nowym Jorku” – poinformowała jego żona Pamela w komunikacie prasowym.

Urodził się w Harlemie w 1927 roku, jego matka Melvine pochodziła z Jamajki, a ojciec Harold George był Martynikaninem.

Belafonte szczyt kariery osiągnął w latach 50. ub. wieku. Jako piosenkarz wypełniał sale koncertowe, a jego nagrania, w tym sześć złotych płyt, odniosły światowy sukces i przyniosły mu wiele nagród. W 1956 roku jego album „Calypso” jako pierwszy w historii sprzedał się w ponad milionowym nakładzie.

W tym samym czasie Belafonte spełniał się jako aktor, grając m.in. w filach „Czarna Carmen” Otto Premingera (1954), czy „Schody” Roberta Wise (1959).

W kolejnych latach związał się z ikoną walki o prawa człowieka Martinem Lutherem Kingiem, którego wspierał finansowo. Dzięki wieloletniemu społecznemu zaangażowaniu w 1987 roku został mianowany ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Otwarcie sprzeciwiał się wojnie w Iraku, prowadzonej przez republikańskiego prezydenta USA George’a W. Busha, którego oskarżył o bycie „terrorystą”, występował także przeciwko apartheidowi w RPA i był wielbicielem nieżyjącego już prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza.

Jest pierwszym Afroamerykaninem, który zdobył nagrodę Emmy, określanej mianem „telewizyjnego Oscara”. W 1985 roku był także autorem pomysłu na nagranie utworu „We Are the World”, który zdobył dwie nagrody Grammy.

W 2014 roku otrzymał honorowego Oscara za „udział w projektach obrazujących rasizm i nierówności społeczne”. (PAP)

zm/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY