New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Zmarł Marek Gaszyński, dziennikarz, autor tekstów ponad 150 piosenek, m.in. „Snu o Warszawie” 

15.01.2023

W niedzielę rano zmarł dziennikarz i prezenter muzyczny Marek Gaszyński, autor tekstów ponad 150 piosenek, wśród nich „Snu o Warszawie”, twórca książek o tematyce muzycznej. Miał 83 lata.

Informację o śmierci dziennikarza przekazała w niedzielę rano PAP jego żona Anna Gaszyńska.

„Mimo troskliwej opieki zmarł dzisiaj w szpitalu o godz. 4.30 Marek Gaszyński. Przegrał walkę z chorobą. Kochał muzykę, kochał życie i towarzystwo przyjaciół. Zmarł wspaniały człowiek, mąż, ojciec i dziadek. Całe swoje życie zawodowe poświęcił Polskiemu Radiu” – napisała.

Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 r. w Warszawie. Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz zaczynał w Rozgłośni Harcerskiej, z którą był związany od 1958 do 1962 r. Później rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Przygotowywał audycje muzyczne, był również autorem artykułów poświęconych tej tematyce w prasie codziennej i muzycznej.

W 1964 r. zaczął tworzyć teksty piosenek. Jako pierwszy wymienia się utwór „Czy wiesz”, do muzyki Czesława Niemena. Gaszyński był również autorem tekstu jednej z najbardziej znanych piosenek artysty – „Sen o Warszawie”, obecnie nieoficjalnego hymnu kibiców Legii Warszawa.

Utwory do tekstów Gaszyńskiego śpiewali także inni popularni wykonawcy m.in. Czerwone Gitary („Nie zadzieraj nosa”, „Szukam tamtej wiosny”), Wojciech Gąssowski („Gdzie się podziały tamte prywatki”), Breakout („Wołanie przez Dunajec”), Gang Marcela („Ojciec żył, tak jak chciał”) i Halina Frąckowiak („Za mną nie oglądaj się”). W sumie Gaszyński napisał teksty do ponad 150 piosenek.

Utwory z jego tekstami wydano na płytach „Marek Gaszyński przedstawia swoje przeboje” (1993) i „40 lat z Polskim Radiem i piosenką” (2003). Od 2006 do 2007 r. Gaszyński sprawował funkcję prezesa Radia dla Ciebie. Rok później opublikowano jego napisany trzynastozgłoskowcem utwór poetycki „Pan Tadeusz Jazz, czyli krajobraz po bitwie. Historia polskiego jazzu z lat 1945–1959 w sześciu księgach wierszem”.

W 2011 r. wydany został jego debiut powieściowy „Teoria zbrodni uprawnionej”. Jest również autorem innych publikacji takich, jak „Muzyka, którą lubię”, „Zagadki – muzyka rozrywkowa” i „Cudowne lata. Moja historia rock and rolla w Polsce”.

Działalność Gaszyńskiego nagrodzono kilkoma odznaczeniami. W 2005 r. został uhonorowany brązowym, w 2013 r. – srebrnym, a w 2020 r. – złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Arti”. W 2015 r. za „wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia” odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

Autorki: Anna Kondek-Dyoniziak, Daria Porycka, Magdalena Gronek

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner