New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
50%
29.98
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Zmarł ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, miał 91 lat 

30.08.2022

W wieku 91 lat zmarł ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow – poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołująca się na media rosyjskie, cytujące oświadczenie centralnego szpitala klinicznego w Moskwie. Na początku lipca informowano, że Gorbaczow trafił do szpitala.

„Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i przewlekłej chorobie” – cytuje Reuters opublikowane przez agencję Interfax oświadczenie Centralnego Szpitala Klinicznego Rosji w Moskwie.

Według rosyjskich mediów Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 r.

Na początku lipca br. media rosyjskie i sieci społecznościowe podały, że Gorbaczow trafił do szpitala. Według tych doniesień cierpiał na cukrzycę i miał problemy z nerkami.

Gorbaczow w 1985 r. został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR.

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako „pieriestrojka” – przebudowa.

W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.

„Godny zaufania przywódca, który utorował drogę do wolnej Europy” – oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin „wyraża głębokie współczucie” najbliższym Gorbaczowa. „Putin skieruje telegram kondolencyjny do rodziny Gorbaczowa” – dodał Pieskow. (PAP)

zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner