New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
8mph
95%
29.36
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Kultura

Zmarła laureatka Oscara Louise Fletcher, znana z roli w filmie „Lot nad kukułczym gniazdem”

25.09.2022

W wieku 88 lat zmarła aktorka Louise Fletcher, najbardziej znana z roli bezwględnej i wyrachowanej pielęgniarki Ratched w słynnym filmie Milosa Formana „Lot nad kukułczym gniazdem” z 1975 roku. Za tę rolę została uhonorowana nagrodą Oscara.

Jak poinformował w piątek jej agent David Shaul, aktorka zmarła we śnie w swym domu w Montdurausse, we Francji.

Fletcher, która wiele lat życia poświęciła rodzinie i wychowaniu dzieci, była aktorką mało znaną i już po czterdziestce kiedy Forman powierzył jej rolę pielęgniarki siostry Ratched w filmie,którego akcja toczy się w szpitalu psychatrycznym. Główną rolę grał w nim Jack Nicholson.

Jak wspominała Fletcher, wówczas nie wiedziała, że rolę odrzuciło wiele gwiazd Hollywood, m. in. Anne Bancroft, Ellen Burstyn i Angela Lansbury.

„Byłam ostatnią uczestniczką castingu. Dopiero w połowie kręcenia filmu zorientowałam się, że rola, którą mi powierzono była proponowana innym aktorkom, ale one nie chciały być na ekranie tak odpychające” – mówiła Fletcher w 2004 r. w jednym z wywiadów.

„Lot nad kukułczym gniazdem” został pierwszym dziełem od 1934 r., który zdobył Oscary za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszego aktora, najlepszą aktorkę i najlepszy scenariusz.

Trzymając statuetkę podczas uroczystości rozdania Oscarów w 1976 r. Fletcher powiedziała żartobliwie do publiczności, nawiązując do granej przez siebie postaci: „Wygląda na to, że wszyscy mnie nienawidzicie”. (PAP)

jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner