New York
61°
Clear
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
47%
30
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Zmarła Raquel Welch, aktorka znana m.in. z „Trzech muszkieterów”

15.02.2023

W wieku 82 lat zmarła w środę „po krótkiej chorobie” amerykańska aktorka Raquel Welch, znana m.in. z filmu „Trzej muszkieterowie” z 1973 roku – poinformował jej menadżer Steve Sauer.

Raquel Welch urodziła się 5 września 1940 roku w Chicago jako Jo Raquel Tejada i była najstarszym z trojga dzieci małżeństwa Armanda Carlosa Tejady i Josephine Sarah Hall. Jej ojciec był imigrantem z Boliwii, a matka Amerykanką irlandzkiego pochodzenia.

Swoją karierę filmową przyszła gwiazda Hollywood zaczynała w przeciętnych produkcjach, z których najbardziej znaną jest „Złota rączka”, w której wystąpiła u boku Elvisa Presleya. Gwiazdą kina Welch została po zagraniu w filmie przygodowym science-fiction „Fantastyczna podróż” z 1966 roku oraz w „Milion lat przed naszą erą”, gdzie zaprezentowała swoją zmysłowość rolą dziewczyny z Amazonii odzianą w skąpe bikini ze zwierzęcej skóry.

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku Raquel Welch zyskała status symbolu seksu w miejsce Marylin Monroe, która zmarła w 1962 roku. W 1995 roku Welch została uznana przez magazyn „Empire” za jedną ze 100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina i zajęła trzecie miejsce na liście 100 najseksowniejszych gwiazd XX wieku na liście „Playboya”.

„Ludzie postrzegali mnie jako symbol seksu, ale tak naprawdę byłam samotną matką z dwójką małych dzieci! – pisała w swojej autobiografii zatytułowanej „Poza dekoltem”. – Wyobrażasz sobie mnie na plakacie z dzieckiem pod pachą i drugim w wózku? To trochę łamie mit, prawda?”.

W 1974 roku Welch zdobyła nagrodę Złotego Globu dla najlepszej aktorki za film „Trzej Muszkieterowie”, w którym zagrała Konstancję de Bonacieux. (PAP)

zm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner